Artykuł: Co będzie hitem na rynku

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 30 mar 2007, 22:12

Co będzie hitem na rynku – Rzeczpospolita, 30 marca 2007

Nieduże mieszkanie, ale nie kawalerka, najlepiej, żeby miało dwa albo nawet trzy pokoje, ale o niezbyt dużym metrażu - to w tej chwili najgorętszy towar na rynku. Zarówno pierwotnym, jak i wtórnym
Oczywiście każdy nabywca chciałby jeszcze, żeby do swojego świeżo kupionego M mógł się wprowadzić jak najszybciej, w ciągu kilku miesięcy. O tym, co będzie hitem na targach mieszkaniowych, spytaliśmy wystawców.
Pilnie poszukiwane dwa pokoje
- Większość osób, które zgłaszają się do biur deweloperów, poszukuje mieszkań dwu- lub trzypokojowych. Najlepiej, żeby nie były to rozległe apartamenty, ale coś niedużego, czyli niedrogiego. Nie muszę chyba dodawać, że o takie mieszkania jest w tej chwili bardzo trudno - mówi Tomasz Wielogórski, zastępca dyrektora ds. sprzedaży w firmie deweloperskiej Dom Development. - Tym bardziej że ludzie chcieliby jak najszybciej wprowadzić się do swojego nowego mieszkania, a na to, przynajmniej na warszawskim rynku, naprawdę trzeba poczekać, czasem nawet kilka lat.
Jego zdaniem przyjście na targi to zazwyczaj dopiero początek kupowania mieszkania: gdy komuś spodoba się jakaś oferta, to chce tam pojechać, zobaczyć, jak to wygląda naprawdę, jakie jest otoczenie.
Prestiżowa lokalizacja
Są też tacy, którzy dysponują sporymi pieniędzmi i chcą wydać je na prestiżową inwestycję w dobrej dzielnicy, czyli w śródmieściu, na Mokotowie lub w Wilanowie. Tam właśnie buduje się sporo apartamentów i domów o podwyższonym standardzie.
Według przedstawicieli firmy deweloperskiej Mill-Yon, izraelskiego inwestora, który buduje osiedle mieszkalne Aura Park w Miasteczku Wilanów, klienci będą w szczególności zwracać uwagę zarówno na prestiżową lokalizację inwestycji, jak i wysoki standard wykończenia budynków mieszkalnych.
- Ponadto docenią ciekawie zaprojektowane i zaaranżowane wspólne powierzchnie użytkowe - mówią w firmie Mill-Yon.
Od ręki - wtórny
Analitycy podkreślają, że rynek mieszkań jest mocno wyprzedany, czyli to, co kupujemy teraz - jest dopiero w budowie albo nawet jeszcze na etapie planów. Zakup wymarzonego nowego i niedużego mieszkania i wprowadzenie się do niego od razu to - przynajmniej w Warszawie - rzecz bardzo trudna. Chyba że odkupi się od kogoś tzw. udział hipoteczny w kończonym właśnie budynku.
Dla niecierpliwych alternatywą jest rynek wtórny. Pośrednicy w obrocie nieruchomościami są o tym przekonani.
- Nie ulega dla mnie żadnej wątpliwości, że osoby, które przyjdą na targi, będą najczęściej pytać o lokale dwupokojowe, bo największa liczba nabywców potrzebuje takich właśnie mieszkań - przewiduje Rafał Ignaszewski z agencji Emmerson Nieruchomości.
Jego zdaniem coraz większe zainteresowanie nabywców budzą także działki, zwłaszcza budowlane, czyli takie, na których można zacząć budować od razu, oraz gotowe już domy. - To jest alternatywa dla coraz bardziej drożejących mieszkań - wyjaśnia Ignaszewski. - Poza tym hitem może być jakiś nowy rodzaj kredytów. Kto wie, czym zaskoczą nas banki, które ostatnio - jak widać - prześcigają się w ofercie kredytowej.
Ceny mogą spadać
Także Tomasz Durzyński z Century 21 uważa, że rynek wtórny jest alternatywą dla pierwotnego.
- Coraz mniej ofert z rynku pierwotnego powoduje, że klienci coraz częściej koncentrują uwagę na znalezieniu czegoś ciekawego na rynku wtórnym - mówi Tomasz Durzyński.
Według niego prawdziwym hitem targów może być zdecydowany koniec wzrostu cen. - Rzadko się zdarza, żeby kupujący podnosili ceny nieruchomości, ale do niedawna tak było, gdy rywalizowali o upatrzone mieszkanie - dodaje.
BEATA KALINOWSKA, GRAżYNA B

ODPOWIEDZ