Artykuł: Nie będzie upustów dla spółdzielców przy wykupie gruntu na własność

Własnościowe i lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego - wszelkie problemy związane ze spółdzielczym prawem mieszkaniowym
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 27 lip 2007, 20:21

Nie będzie upustów dla spółdzielców przy wykupie gruntu na własność - Rzezcpospolita, 27 lipca 2007

Właściciele mieszkań w budynku spółdzielczym nadal nie będą mogli z bonifikatą wykupić na własność udziału w użytkowaniu wieczystym gruntu. Taką decyzję podjął wczoraj Senat


Senatorowie zajęli się poprawką do nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami (autorem projektu jest rząd), która dawałaby spółdzielcom taką szansę. Niestety, nie zyskała ona poparcia większości Senatu.

Chodzi o to, że w wielu budynkach spółdzielczych mieszkania należą do osób, które je wykupiły. Jednocześnie zostały współużytkownikami wieczystymi gruntów, na których te budynki stoją.


Furtka do uwłaszczenia

Większość miast, by zachęcić gminy do przekształcania użytkowania wieczystego we własność, daje im wysokie bonifikaty na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami. W Poznaniu wynoszą one np. 95 proc.wartości rynkowej gruntu. Ale ta sama ustawa nie daje prawa miastom (lub innym gminom) do przyznawania podobnych bonifikat prywatnym właścicielom mieszkań w budynkach spółdzielczych.

- Teraz władze spółdzielni, kiedy chcą przekształcić prawo użytkowania gruntu we własność, muszą uzyskać na to zgodę właścicieli lokali. To mało prawdopodobne - mówi senator Adam Biela, autor tej propozycji. -Musieliby oni bowiem zapłacić cenę rynkową za swój udział we własności. Dlatego właśnie chcemy przyznać prawo radom gmin (miast) do udzielania bonifikat także właścicielom lokali w budynkach spółdzielczych - wyjaśnia.

ODPOWIEDZ