Artykuł: Coraz mniej ofert

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 05 lut 2007, 13:41

Coraz mniej ofert

Pośrednicy narzekają na malejącą liczbę mieszkań wystawianych na sprzedaż. Agencje, które w połowie ubiegłego roku podawały, że doprowadziły do kilkunastu transakcji w miesiącu, w styczniu przeprowadzały ich niewiele.

Tymczasem zainteresowanie nieruchomościami jest duże. Dlatego ceny mieszkań na rynku wtórnym stale rosną. Barometr "Rz" pokazuje, że w ciągu minionych 12 miesięcy lokale te średnio podrożały o 31 - 32 proc., prognozy na ten rok są bardziej ostrożne, mówią o 12 - 13-proc. wzroście notowań.
Wszędzie największym zainteresowaniem cieszą się małe mieszkania. Agnieszka Michalczyk z Biura Nieruchomości Północ tłumaczy, że dzieje się tak ze względu na niższą cenę całkowitą, a co za tym idzie i bardziej dostępny kredyt. Brana jest też pod uwagę łatwość ewentualnej sprzedaży czy przeznaczenia lokalu na wynajem.
Najszybciej rosną ceny mieszkań małych, czyli kawalerek, których do sprzedania jest coraz mniej. - Nabywca może kupić takie lokum za cenę poniżej 150 tys. zł. I nie jest dla niego ważne, że za metr kwadratowy wychodzi znacznie więcej niż przy mieszkaniach na przykład trzypokojowych - wyjaśnia Przemysław Szkutnik z Ober-Haus w Gdańsku. Liczy się chęć kupienia własnego, nawet małego, mieszkania za kwotę, którą wiele młodych rodzin może zdobyć.
Ceny dużych mieszkań w nowszym budownictwie przekraczają możliwości kredytowe większości zainteresowanych, dlatego decydują się oni na zakup nieruchomości w tańszych dzielnicach oraz godzą się z koniecznością wykonania nawet poważnego remontu.
Mała podaż mieszkań na rynku wtórnym to - zdaniem analityków - przede wszystkim rezultat zbyt skromnej oferty deweloperów stawiających nowe domy. Pośrednicy są także zdania, że część właścicieli odkłada sprzedaż, licząc na dalszy wzrost cen.

Anna Sielanko redaktor "Rzeczpospolita”

ODPOWIEDZ