Artykuł: Jedną hipoteką będzie można zabezpieczyć kredyt i odsetki

Podatek od nieruchomości, opłaty za przekształcenie nieruchomości w odrębną własność, opłaty okołokredytowe, taksa notarialna, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz dochodowy
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 27 kwie 2007, 11:47

Jedną hipoteką będzie można zabezpieczyć kredyt i odsetki – fragment artykułu – Rzeczpospolita, 27 kwietnia 2007

Kredytobiorca będzie mógł zabezpieczyć jedną hipoteką kredyt i odsetki. Nie musi też modyfikować wpisu odsetek, gdy zmieni się ich wysokość lub stopa procentowa. To propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości

PROJEKT
Hipoteka to na razie jedyna forma zabezpieczenia kredytów oraz innych wierzytelności na nieruchomości (wkrótce dołączy do niej dług gruntowy). W praktyce jej ustanawianie przysparza wielu problemów. Ministerstwo Sprawiedliwości chce je usunąć. Pracuje obecnie nad nowelizacją ustawy o księgach wieczystych i hipotece.
Ułatwienia dla zaciągających kredyt
Projekt przewiduje, że jedną hipoteką będzie można zabezpieczyć kwotę główną kredytu oraz odsetki.
-W tej chwili sądy postępują różnie. Jedne wpisują do ksiąg wieczystych dwie hipoteki, jedną -na kwotę główną kredytu, drugą -na odsetki. Niektóre odmawiają ustanowienia hipoteki na odsetki -mówi Jerzy Bańka, radca prawny ze Związku Banków Polskich.
-Projekt przewiduje, że nie trzeba będzie dokonywać zmiany wpisu odsetek do hipoteki tylko dlatego, że zmieniła się ich wysokość lub stopa procentowa. Pod warunkiem jednak, że odsetki nie przekroczą limitu określonego we wpisie - dodaje Edward Kryński, radca prawny z Narodowego Banku Polskiego.
Hipoteką kaucyjną można będzie także zabezpieczać więcej niż jedną wierzytelność przyszłą.
- Jest to niezwykle ważna zmiana dla banków oraz firm. Często banki otwierają przedsiębiorcom jedną linię kredytową, w ramach której mogą udzielać wielu kredytów albo świadczyć innego rodzaju usługi, np. udzielać gwarancji bankowej - wyjaśnia prof. Jerzy Pisuliński z Uniwersytetu Jagiellońskiego, współautor nowego projektu.
Tymczasem zasadą jest, że jedną hipoteką zabezpiecza się jedną wierzytelność. Za każdym więc razem bank, udzielając kredytu, powinien żądać ustanowienia nowej hipoteki. W praktyce często omija się ten przepis. Budzi to poważne wątpliwości prawne. Projekt sankcjonuje dzisiejszą praktykę.
Renata Krupa-Dąbrowska, Michał Kosiarski

ODPOWIEDZ