Artykuł: Mieszkanie lokatorskie będzie można kupić za grosze

Własnościowe i lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego - wszelkie problemy związane ze spółdzielczym prawem mieszkaniowym
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 15 cze 2007, 16:12

Mieszkanie lokatorskie będzie można kupić za grosze – Rzeczpospolita, 15 czerwca 2007

Od 31 lipca posiadacze lokatorskich mieszkań będą mogli tanio je wykupić na własność. Spółdzielcy z własnościowymi prawami mogą być zwolnieni z wpłat na fundusz remontowy
Z korzystnych zasad wykupu może skorzystać przeszło 900 tys. spółdzielców. Przewiduje je nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz prawa spółdzielczego. Wczoraj Sejm zakończył nad nią prace (teraz musi podpisać ją prezydent). Nowe zasady mają wejść w życie od 31 lipca 2007 r.
Obecnie członkowie spółdzielni, którzy chcą przekształcić lokatorskie prawo, muszą wpłacić różnicę między wartością rynkową lokalu a zwaloryzowanym wkładem mieszkaniowym, a także spłacić ciążące na mieszkaniu długi. Od tej kwoty przysługuje 50-proc. bonifikata. Zwykle są to kwoty rzędu 20-45 tys. zł.
Posiadacz lokatorskiego mieszkania, który po 31 lipca zechce zmienić status swojego lokum, tak jak obecnie będzie musiał złożyć wniosek do spółdzielni. Ta sprawdzi, czy nie zalega z opłatami za mieszkanie. Jeśli stwierdzi, że nie jest dłużnikiem spółdzielni, przeniesie na niego własność w ciągu trzech miesięcy od daty złożenia wniosku (teraz takiego terminu nie ma). Za utrudnianie uwłaszczenia władzom spółdzielni ma grozić grzywna lub ograniczenie wolności.
Spółdzielcy za wykup zapłacą symboliczną kwotę. Będzie to odpowiednik kwoty nominalnej wartości kredytu przypadającej na lokal lub dotacji w części przypadającej na dany lokal (jeżeli spółdzielnia z nich korzystała).
Chodzi o to, że w latach 60. - 90. ubiegłego wieku spółdzielnie budowały mieszkania lokatorskie za państwowy kredyt. Częściowo spłacali go spółdzielcy, a częściowo państwo umarzało kredyt spółdzielniom.
Spółdzielnie muszą jednak oddawać do budżetu umorzoną część, jeżeli członek spółdzielni wykupi mieszkanie. I tę kwotę będzie płacił spółdzielca, który chce wykupić lokal.
W praktyce cena wykupu będzie zależała od tego, w jakim czasie był budowany lokal. Im starsze jest mieszkanie, tym lokal będzie tańszy. Prezes Elżbieta Tutak z Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej szacuje, że za najstarsze lokale spółdzielcy zapłacą w WSM ok. 5 zł.
Z wpłat na fundusz remontowy zwolnione będą osoby, które po 23 kwietnia 2001 r. przekształciły lokatorskie prawa we własnościowe.
Zwolnienie wyniesie tyle, ile ich nadpłata ponad wartość nominalną umorzonego kredytu. Na fundusz nie trzeba będzie wpłacać, dopóki kwota nadpłaty się nie wyczerpie. Ostateczne decyzje o zwolnieniu tych osób z opłat mają jednak podejmować walne zgromadzenia poszczególnych spółdzielni. Wiele przepisów nowelizacji, w tym tani wykup mieszkań oraz zwolnienia z wpłat na fundusz, budzi wątpliwości konstytucyjne. Posłowie SLD zapowiadają, że zaskarżą ustawę do TK.

RENATA KRUPA-DąBROWSKA

ODPOWIEDZ