Artykuł: Mniej zostawisz u notariusza dopiero wiosną

Czy znane są Ci pojęcia: umowa przedwstępna, warunkowa, rozporządzająca, zobowiązująca, przyrzeczona, licencyjna, o dzieło, najmu, dzierżawy, wzajemna, o charakterze akcesoryjnym, użytkowania, dożywocia... i wiele wiele innych
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 08 sty 2007, 21:51

Dziś w Rzeczpospolitej artykuł o tym, że dopiero za dwa miesiące możemy spodziewać się spadku opłat notarialnych.

Mniej zostawisz u notariusza dopiero wiosną

Od Nowego Roku miały się zmniejszyć taksy notarialne. Tak się jednak nie stanie. Zmian można się spodziewać najwcześniej na wiosnę

Minister sprawiedliwości zamierzał obniżyć opłaty za akty notarialne nawet o połowę (czyli w wypadku mieszkania wartego 100 tys. zł zamiast ok. 1,2 tys. zł zapłacilibyśmy notariuszowi 600 zł).
Nadal jednak projekt rozporządzenia o stawkach opłat notarialnych znajduje się w uzgodnieniach międzyresortowych. Przeciw zmianom zaprotestowała Krajowa Rada Notarialna.
Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości obniżenie stawek ma na celu m.in. przyspieszenie tempa rozwoju budownictwa mieszkaniowego poprzez ułatwienie nabywania mieszkań.
- Samo obniżenie taksy notarialnej raczej nie spowoduje znacznego ułatwienia w nabywaniu mieszkań. Trudno zatem zgodzić się z tezą, iż zmiana wysokości maksymalnych stawek za czynności notarialne spowoduje przyspieszenie rozwoju budownictwa mieszkaniowego. Nawet przy obowiązujących stawkach ciągle jest więcej chętnych niż mieszkań na rynku. To nie stawki notarialne, lecz raczej brak planów zagospodarowania przestrzennego i inwestycji w drogi oraz media jest powodem niskiej podaży mieszkań - komentuje Jolanta Kalecińska, partner z kancelarii prawnej White & Case.
Prawdopodobnie jednak zmiany w wysokości maksymalnych stawek za czynności notarialne wejdą w życie. Najwcześniej można się tego spodziewać na przełomie lutego i marca.
Dorota Kaczyńska

ODPOWIEDZ