Artykuł: Możesz poskarżyć się do Komisji

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 12 mar 2007, 20:51

Możesz poskarżyć się do Komisji – Rzeczpospolita 12 marca 2007

W Polsce działa około siedmiu tysięcy pośredników w obrocie nieruchomościami. Komisja Odpowiedzialności Zawodowej działająca przy ministrze budownictwa w ciągu ostatnich siedmiu lat wydala 111 decyzji o ukaraniu pośredników.
Nie oznacza to, że komisja ukarała 111 pośredników, gdyż na liście są także recydywiści, którzy wielokrotnie naruszają zasady.
Dotkliwość kary
W jaki sposób Komisja Odpowiedzialności Zawodowej może ukarać pośrednika? Najgorszą karą, jaka może go spotkać ze strony komisji, jest pozbawienie go licencji zawodowej z możliwością ubiegania się o ponowne jej nadanie nie wcześniej niż przed upływem trzech lat. Przez siedem lat działania komisja nałożyła tylko jedną taką karę. Podobnie było z drugą co do stopnia dolegliwości karą - zawieszeniem licencji do czasu ponownego zdania egzaminu przez pośrednika. To także spotkało tylko jednego pośrednika.
Na zawieszenie licencji na okres jednego roku zasłużyło dziewięciu pośredników, na zawieszenie na dziewięć miesięcy - tylko jeden.
Pozbawienie licencji na okres pół roku spotkało dziesięciu pośredników. Najczęściej stosowane są najsłabsze kary: nagana, którą ukarano do tej pory 48 pośredników, oraz upomnienie, które otrzymało 41 osób.
Komisja prawników
Komisja Odpowiedzialności Zawodowej działa od siedmiu lat przy ministrze budownictwa (wcześniej infrastruktury) i może orzekać kary wobec wszystkich pośredników posiadających licencję. Obecny skład komisji został powołany 31 stycznia 2005 roku, tak aby znaleźli się w niej i prawnicy. Komisja Odpowiedzialności Zawodowej - sekcja dla pośredników w obrocie nieruchomościami - liczy 38 osób, z czego wykształceniem prawniczym legitymuje się 25 jej członków.
Na podstawie przeprowadzonych postępowań wyjaśniających komisja wydała 180 decyzji (z czego umorzono 69 postępowań), a w 111 przypadkach zapadły decyzje o zastosowaniu wobec pośredników kar dyscyplinarnych.
Zamysł jest taki, aby kara oddziaływała nie tylko na osobę ukaraną, ale także na innych pośredników, którzy powinni uświadomić sobie, że postępowanie w podobny sposób może skutkować karą.
I za co to?
Lista grzechów pośredników jest dosyć długa. Do częstych przewinień należą: podszywanie się pod oferty prywatne, braki w umowie podpisanej z klientem, brak umowy pośrednictwa w formie pisemnej. Dość często spotyka się także żądania wynagrodzenia od klienta sprzedającego, choć to nie działania pośrednika doprowadziły do transakcji, lub uchybienia w przygotowaniu dokumentów transakcyjnych. Zdarza się, że pośrednik nie sprawdzi dobrze stanu prawnego i technicznego nieruchomości. W efekcie klient może kupić kota w worku.
Do działań ewidentnie niezgodnych z prawem należą: "sprzedaż - użyczenie" licencji zawodowej, pobieranie "zabezpieczeń" finansowych transakcji, wykorzystywanie niewiedzy klienta, wyłudzanie wynagrodzenia.
Skargi na naganne postępowanie pośredników mogą składać nie tylko niezadowoleni klienci, ale również inni profesjonaliści, którzy zetknęli się z nieetycznymi praktykami.
Beata Kalinowska

lexi
Posty: 66
Rejestracja: 17 gru 2006, 15:37

Post autor: lexi » 13 mar 2007, 10:49

Witam,
wydaje mi się, że w prasie panuje jakaś "nagonka" na pośredników, coraz więcej artykułów pokazujących środowisko od tej negatywnej strony, a żadnych nt. tego jak klient może skorzystać dokonując transakcji przy pomocy pośrednika. O co tu chodzi? Kto ma w tym interes? Ja myślę, że Federacja powinna zająć się przygotowaniem jakiejś szerzej zakrojonej akcji na rzecz środowiska, dobrze byloby poczytać wreszcie o zaletach korzystania z pośrednictwa. W końcu nie wszyscy to k.... i złodzieje. :-)
Pozdr. Ola

ODPOWIEDZ