Artykuł: Nawet o połowę drożej niż rok temu

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 27 gru 2006, 20:57

Dziś w Rzeczpospolitej artykuł o porównaniu wzrostu średnich cen mieszkań w Warszawie w bieżącym roku:

CENY MIESZKAń UżYWANYCH Metr lokalu kosztował średnio 8,2 tys. zł

Nawet o połowę drożej niż rok temu


O 46 procent wzrosły ceny mieszkań używanych w ciągu 11 miesięcy tego roku w stosunku do średniej ceny w Warszawie na początku 2006 roku- średnio wzrost cen na rynku wtórnym przekraczał cztery procent miesięcznie w stosunku do cen z poprzedniego miesiąca - twierdzi Maciej K. Król z firmy Bracia Strzelczyk Nieruchomości. - Mimo iż mieliśmy do czynienia z pewnym spowolnieniem wzrostu cen w okresie wakacyjnym, skok stawek za mieszkania we wrześniu i październiku nadrobił ten spadek. Ostatecznie możemy powiedzieć, że trend comiesięcznych podwyżek się utrzymał.

Jak podaje serwis oferty.net, średnia cena metra kwadratowego mieszkania w stolicy na rynku wtórnym wyniosła w listopadzie 8237 zł i była wyższa od średniej ceny z października (8166 zł) o 71 zł, czyli o mniej niż 1 procent.

- Zważywszy że w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy tego roku ceny mieszkań w Warszawie poszły w górę aż o 45 procent, to mamy wyraźną zmianę - podkreśla Marcin Drogomirecki, analityk z serwisu oferty.net.

Według niego zdecydowane wyhamowanie wzrostu cen widoczne jest we wszystkich dzielnicach i we wszystkich segmentach mieszkaniowych: od kawalerek, których średnia cena 1 mkw. wzrosła w ciągu ostatniego miesiąca o zaledwie 35 zł (do 8638 zł), przez mieszkania 2-pokojowe (wzrost o 124 zł, do 8344 zł za mkw.), 3-pokojowe (wzrost o 92 zł, do 8047 zł za mkw.) po mieszkania 4-pokojowe. W tym ostatnim przypadku średnia cena 1 mkw. nieznacznie spadła - o 28 zł, do poziomu 7966 zł za mkw.

Jak podaje serwis oferty.net, nieznacznie wzrosły w listopadzie średnie ceny w najdroższej warszawskiej dzielnicy - w śródmieściu: od października o 235 zł, do 10 608 zł za mkw. Widać też, że w ostatnich tygodniach zatrzymały się stawki na Pradze-Północ - w październiku 6438, a w listopadzie 6547 zł za mkw., a nawet na Ursynowie. W tej dzielnicy w październiku mkw. używanego lokum kosztował 8173 zł, a w listopadzie - 8169 zł. Analitycy serwisu oferty.net zwracają uwagę, że na żoliborzu ceny nawet nieco spadły - z 8831 zł w październiku do 8501 zł za mkw. w listopadzie.

Wyhamowanie w zakupach mieszkań potwierdzają także pośrednicy, którzy dostrzegają spadekliczby osób zainteresowanych zawarciem transakcji do końca roku. Jak twierdzą, oferty są, ale klientów brak. Ci, którzy chcą dokonać zakupu, szukają mieszkań tanich. A takich mieszkań w Warszawie nie ma.

- Być może listopadowa stabilizacja jest spodziewaną, naturalną korektą cen wymuszoną przez rynek, a może to tylko chwilowy zastój w branży, pojawiający się co roku w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok - wyjaśnia Marcin Drogomirecki. - Jednak faktem jest, że ofert sprzedaży mieszkań jest sporo, ale z racji wysokich cen brakuje na nie klientów. Tak wysokim stawkom za mkw. powierzchni, jakie osiągnęły mieszkania w Warszawie, nie jest w stanie zaradzić nawet korzystne oprocentowanie kredytów hipotecznych.

Z wyliczeń Marcina Drogomireckiego wynika, że o ile rok temu, kupując mieszkanie 50-metrowe, klient musiał się liczyć z miesięczną ratą kredytu na poziomie ok. 1200 zł (na 30 lat), o tyle teraz, kupując takie samo mieszkanie, musi byćprzygotowany na odprowadzanie co miesiąc do banku ponad 2000 zł. - To bardzo duża różnica i na takie obciążenie znacznej części potencjalnych klientów już nie stać - podkreśla analityk.

gb

ODPOWIEDZ