Artykuł: Bez podatku, gdy pieniądze pójdą na remonty

Podatek od nieruchomości, opłaty za przekształcenie nieruchomości w odrębną własność, opłaty okołokredytowe, taksa notarialna, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz dochodowy
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 20 gru 2006, 10:50

W dzisiejszym dodatku prawnym Rzeczpospolitej znalazłem taki oto artykuł:

Bez podatku, gdy pieniądze pójdą na remonty


Wspólnoty oraz spółdzielnie mieszkaniowe nie będą płaciły CIT od przychodów z działalności gospodarczej, jeżeli przeznaczą je na remonty. To propozycja Ministerstwa Budownictwa.


Wiceminister budownictwa Piotr Styczeń wystąpił w tej spawie do ministra finansów. I czeka na odpowiedź.

Od nowego roku wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie, towarzystwa budownictwa społecznego oraz zarządy domów komunalnych będą - tak jak dotychczas - zwolnione z CIT. Jednak zwolnienie obejmie tylko dochody osiągane z gospodarki mieszkaniowej przeznaczane na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych (art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT). Dotyczy to więc należności za mieszkania płaconych przez właścicieli oraz lokatorów. Inne dochody, np. z wynajmu lokali użytkowych lub z reklam, będą już opodatkowane stawką 19 proc. - Proponujemy, by nie płacili tego podatku, gdy przychody osiągane z tego tytułu lub innej działalności gospodarczej przeznaczą na remonty -mówi wiceminister.

Wcześniej wystąpił on do ministra finansów o wyjaśnienie pojęcia "gospodarka mieszkaniowa", ponieważ i ono budzi wątpliwości. - Do tej pory Sąd Najwyższy w swoich orzeczeniach oraz urzędy i izby skarbowe w decyzjach były zgodne w tej kwestii. Ta interpretacja powinna obowiązywać w odniesieniu do pojęcia "gospodarka zasobami mieszkaniowymi", którym posługuje się ustawa o CIT -uważa Piotr Styczeń.

ODPOWIEDZ