Artykuł: Przekształcenie statusu mieszkania to nie jest jego nabycie

Własnościowe i lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego - wszelkie problemy związane ze spółdzielczym prawem mieszkaniowym
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 19 kwie 2007, 15:35

Przekształcenie statusu mieszkania to nie jest jego nabycie – Rzeczpospolita, 19 kwietnia 2007

Osoby, które zdecydowały się na przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania w pełną własność, nie zapłacą żadnego podatku od jego sprzedaży, jeśli od końca roku, w którym uzyskały prawo spółdzielcze, upłynęło pięć lat.

Logika bowiem przemawia za tym, by za moment nabycia, od którego zależy obowiązek zapłaty podatku od sprzedaży, uznać moment uzyskania prawa spółdzielczego, a nie prawa własności.
Od 1 stycznia 2007 r. zmieniły się zasady opodatkowania sprzedaży nieruchomości, praw spółdzielczych i użytkowania wieczystego. Nie zmieniła się jednak generalna zasada, że żaden podatek się nie należy, jeżeli od końca roku, w którym nastąpiło nabycie, minęło pięć lat. Dlatego kwestia ustalenia momentu nabycia mieszkania, działki domu itd. ma nadal zasadnicze znaczenie dla sprzedającego.
Osoby, które decydują się na zmianę statusu lokum, obawiają się podatkowej pułapki. Byłoby nią przyjęcie, że momentem nabycia lokum dla potrzeb podatku odsprzedaży nieruchomości stanie się dla fiskusa moment podpisania aktu notarialnego ze spółdzielnią mieszkaniową. Te obawy powinny się okazać bezpodstawne. Ponieważ wiele osób je jednak zgłasza, "Rz" zwróciła się o wyjaśnienie tej kwestii do Ministerstwa Finansów.
Jednak można się już teraz odwołać do korzystnego dla podatników stanowiska, jakie zajął minister finansów w piśmie z 21 kwietnia 1999 r. (PB 2/MK-0212/99) w kwestii nabycia własności działki w wyniku przekształcenia z prawa użytkowania wieczystego. Na podstawie art. 14

ODPOWIEDZ