Artykuł: Rekordowe kredyty hipoteczne

Podatek od nieruchomości, opłaty za przekształcenie nieruchomości w odrębną własność, opłaty okołokredytowe, taksa notarialna, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz dochodowy
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 17 sty 2007, 12:47

W dzisiejszej Rzeczpospolitej artykuł o kredytach hipotecznych. Oto jego fragment:

Rekordowe kredyty hipoteczne

Jeszcze nigdy Polacy się tak nie zadłużali jak w ubiegłym roku. W ciągu dwunastu miesięcy banki pożyczyły na cele mieszkaniowe prawie 43,4 miliardów złotych - wynika z danych zebranych przez "Rzeczpospolitą"
Rosnącemu zainteresowaniu kredytami nie przeszkodziły nawet wprowadzone w ubiegłym roku ograniczenia dostępności kredytów walutowych ani rosnące w szybkim tempie ceny mieszkań. Z drugiej strony rosnące ceny mieszkań spowodowały wzrost średniej wartości kredytu, a likwidacja ulgi odsetkowej napędziła do banków falę klientów. I to właśnie brak ulgi i strach przed kolejnym wzrostem cen spowodował, że Polacy rzucili się na kredyty.
Rekordowy wzrost
Z niepełnych danych o rynku pochodzących z 16 banków, które odpowiedziały na pytania "Rz", wynika, że w 2006 r. banki udzieliły kredytów hipotecznych o wartości prawie 43,4 miliardów złotych. Dla porównania rok wcześniej było to 24,3 mld zł, a w 2004 r. - 15,3 mld zł. Podobnie wartość pożyczek mieszkaniowych oszacował wczoraj Związek Banków Polskich. - Szacujemy, że kwota kredytów na cele mieszkaniowe udzielonych w 2006 roku przekroczyła 41 mld zł - powiedział wczoraj KrzysztofPietraszkiewicz, prezes ZBP, na konferencji naukowej Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
PKO BP pozostaje liderem
Na dynamicznie rosnącym rynku zdecydowanym liderem jest PKO BP, które tylko w 2006 roku udzieliło kredytów hipotecznych na ponad 10 miliardów złotych. Na korzyść tego banku działa znakomicie rozpoznawalna marka i gigantyczna sieć dystrybucji - w mniejszych miejscowościach jego oferta jest często jedyną dostępną na miejscu - a także liberalna ocena zdolności kredytowej. Specyfiką PKO BP jest mniejsza od średniej wartość pojedynczego kredytu.
Drugie miejsce, ze sprzedażą na poziomie 5,5 mld zł, zajęło Millennium. 2006 to kolejny świetny rok tego banku, który jeszcze dwa lata wcześniej był graczem średniej wielkości, jednak bardzo szybko zwiększa sprzedaż. Pośrednicy kredytowi oceniają, że bank bardzo dba o to, by jego oferta była atrakcyjna także poza okresami promocji.
W rankingu kredytów hipotecznych, który "Rz" przygotowała w październiku 2006 r., był to jedyny bank wyróżniony we wszystkich kategoriach. Z kolei BPH stopniowo traci udział w rynku. Decyzją nowego właściciela od lipca przestał udzielać kredytów walutowych. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Gdy dla konkurentów druga połowa roku, a zwłaszcza IV kwartał, były najlepsze, BPH większość swojej rocznej sprzedaży wypracował w pierwszym półroczu. Jednak pożyczone 4,5 mld zł wystarczyło do zajęcia trzeciej pozycji w rocznym zestawieniu. Na dalszych miejscach plasują się GE Money, Pekao SA i grupa banków ze sprzedażą nieznacznie przekraczającą 2 mld zł.

ODPOWIEDZ