Artykuł: Walne nie zastąpią zebrań

Własnościowe i lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego - wszelkie problemy związane ze spółdzielczym prawem mieszkaniowym
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 30 maja 2007, 14:55

Walne nie zastąpią zebrań – Gazeta Prawna, 30 maja 2007

ZMIANA PRAWA Zastąpienie zebrań przedstawicieli członków częściowymi walnymi zgromadzeniami może doprowadzić do podejmowania sprzecznych uchwał w spółdzielniach.
Na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu Senatu senatorowie będą dyskutować nad nowelizacją ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. nr 119, poz. 1116 z późn. zm.). Przedmiotem prac będzie blisko 50 poprawek do noweli, którą zgłosiła senacka Komisja Gospodarki Narodowej. Najwięcej wątpliwości senatorów wzbudza pomysł likwidacji zebrań przedstawicieli członków i zastąpienia ich podzielonymi na części walnymi zgromadzeniami spółdzielców.
Uchwały w rękach spółdzielców
Zgodnie ze zmianami, które zakłada nowelizacja, walne zgromadzenie spółdzielni mieszkaniowej nie może być zastąpione przez zebranie przedstawicieli. W przypadku, gdy liczba członków przekroczy 500 osób, walne zgromadzenie będzie mogło zostać podzielone na części. Takie rozwiązanie będzie musiał jednak przewidywać statut. Będzie on ustalał także zasady zaliczania członków do poszczególnych części walnego zgromadzenia. Pomysł nie podoba się działaczom spółdzielczym. - Dodatkowym kłopotem dla wielu spółdzielni będzie znalezienie miejsca, gdzie takie zebrania miałyby się odbywać. Często nie dysponują one tak dużymi lokalami - tłumaczy Adam Janczewski, prezes Pruszkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Z takim stanowiskiem nie zgadza się Lidia Staroń, posłanka PO.
- Spółdzielnie i tak wynajmują sale od szkół i innych instytucji na tego typu okoliczności. Poza tym nie łudźmy się, że po wejściu w życie nowelizacji na walne zaczną jak nigdy przychodzić wszyscy członkowie - dodaje posłanka.
Co ze sprzecznymi stanowiskami
Zdaniem senatorów należy się jeszcze zastanowić, czy w spółdzielniach liczących kilka czy kilkadziesiąt tysięcy członków tak zorganizowane walne zgromadzenie będzie w stanie podjąć jakąkolwiek uchwałę. Największym problemem, który może się pojawić w praktyce jest brak jednakowego podejścia i sprzeczne stanowiska uchwalane w tych samych sprawach.
- Każdy członek spółdzielni i tak ma teraz wstęp na zebranie przedstawicieli, tylko nie ma prawa do głosowania. Z tego uprawnienia korzysta bardzo mało osób - tłumaczy Iwona Cichoń z Krakowskiej Grupy Inicjatywnej Obrony Praw Członków Spółdzielni Mieszkaniowych.
Nowelizacja zakłada, że każda uchwała w spółdzielni podejmowana jest tylko wtedy, jeżeli była poddana pod głosowanie wszystkich części walnego zgromadzenia.
ADAM MAKOSZ

ODPOWIEDZ