Artykuł: Wyrok jest, eksmisji nie będzie

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 04 cze 2007, 20:18

Wyrok jest, eksmisji nie będzie – fragment artykułu, Rzeczpospolita, 4 czerwca 2007

Choć sąd nakazał kłopotliwym lokatorom zwolnić zajmowane mieszkania komunalne, nieprędko do tego dojdzie

Dzielnica nie ma dla eksmitowanych żadnych lokali, a dobrowolnie oni do schroniska nie pójdą. W podobnej sytuacji w mieście jest blisko tysiąc osób.
O kamienicy przy ul. Leszno 38 na Woli pisaliśmy pół roku temu. Wówczas do naszej redakcji zwrócili się jej lokatorzy ze skargą na dwóch sąsiadów, którzy często zakłócają ciszę nocną.
- Cały czas jesteśmy zastraszani, sąsiedzi nam ciągle grożą. życie tu stało się udręką i koszmarem - mówili. Potwierdziły to ustalenia miejskich urzędników, którzy wystąpili o eksmisję obu uciążliwych lokatorów.
Nie ma gdzie ich przenieść
Pod koniec ub. roku wyroki w tej sprawie były prawomocne, ale do dziś obaj eksmitowani mężczyźni zajmują mieszkania. Ich sąsiedzi są oburzeni. Mirosław Sajnóg, jeden z lokatorów, który skarżył się na sąsiadów, cały czas walczy o spokój w budynku. Podkreśla, że nie rozumie, dlaczego po orzeczeniu prawomocnej eksmisji dla uciążliwych mieszkańców oni nadal mieszkają przy ul. Leszno.
- To niewiarygodne, jak długo jeszcze będziemy musieli ich znosić - mówi. Skargę w tej sprawie składał nie tylko w stołecznym ratuszu, ale m.in. u rzecznika praw obywatelskich. - Przez tych sąsiadów ja musiałem się wyprowadzić z obawy o swoje bezpieczeństwo - mówi.
Marek Lipiński, wiceburmistrz Woli, informuje, że sąd, orzekając eksmisję wobec lokatorów z Leszna 38, nie przyznał im prawa do lokali socjalnych. - Warunkiem wykonania wyroku sądu jest zapewnienie eksmitowanym pomieszczeń tymczasowych, których w całym mieście brakuje. Tych ludzi nie ma gdzie przenieść - tłumaczy burmistrz Lipiński. Dodaje, że jego podwładni nie zapomnieli o sprawie. W marcu urzędnicy z wydziału zasobów lokalowych wystąpili do dyrektora ośrodka pomocy społecznej o wskazanie miejsc dla eksmitowanych mężczyzn z kamienicy przy ul. Leszno. - Opieka społeczna podała im adresy takich schronisk, ale nie można nikogo przenieść tam siłą, taka przeprowadzka odbywa się na zasadzie dobrowolności - tłumaczy burmistrz.
W dzielnicy Wola na eksmisję do lokali socjalnych oczekuje 106 rodzin . Od czterech lat dzielnica realizuje coraz więcej wyroków eksmisyjnych. W 2003 roku z powodu wyroku sądu przesiedlono 44 lokatorów, a w roku 2006 już 72.

ODPOWIEDZ