Artykuł: Do zmiany udziałów trzeba miarki i notariusza

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 12 sty 2007, 9:14

Dziś w Rzeczpospolitej ciekawy artykuł o wspólnotach mieszkaniowych i źle wymierzonych udziałach w nieruchomości wspólnej. Oto fragment artykułu:

Do zmiany udziałów trzeba miarki i notariusza


W wielu wspólnotach mieszkania są źle wymierzone, a udziały źle ustalone. Ma to swoje konsekwencje. Jedni właściciele płacą za dużo, inni - za mało


Każdy właściciel mieszkania musi posiadać udziały w nieruchomości wspólnej. Ustalano je w różnym czasie i różnymi sposobami. Raz brano pod uwagę ogólną powierzchnię lokalu, kiedy indziej tylko tę użytkową, czasami obliczano je w przybliżeniu. W rezultacie suma udziałów w wielu nieruchomościach nie jest równa jeden, a to sprawia kłopoty. Jedni właściciele mają za mało udziałów, a drudzy za dużo. Co gorsza, dla osób, które jako ostatnie wykupują lokale, nierzadko ich brakuje. Nie mogą więc wykupić mieszkań, chociaż gmina chce je sprzedać. Dochodzi też do absurdalnych sytuacji, jak w Poznaniu. Przed laty pomylono tam oznaczenie działek. W efekcie właściciele mają udziały w działce położonej po... drugiej stronie miasta.


Mieszkanie jak kot w worku

To, że powierzchnię lokalu określono na 60 mkw., wcale nie oznacza, że tak jest. Przekonał się o tym właściciel jednego z mieszkań w warszawskiej kamienicy. Przy okazji remontu zlecił jego pomiary i zorientował się, że ma4 m mniej.

Nie dziwi to Stanisława Borówki, dyrektora Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej z Katowic.

-To częste przypadki - twierdzi. -Przed laty sprzedaż lokali nie była poprzedzona inwentaryzacją budynku, a rzeczoznawcy przygotowujący lokale do sprzedaży opierali się na danych dostarczonych im przez administratorów budynku.

Ci mierzyli zaś różnie, nie zawsze wedle obowiązujących wówczas zasad. Ma to swoje skutki. źle obmierzone mieszkanie to źle wyliczone udziały w nieruchomości wspólnej.

Zaliczki za wysokie albo za niskie

Tymczasem właściciele płacą za utrzymanie nieruchomości proporcjonalnie do posiadanych udziałów (art.12 ust.2 ustawy o własności lokali). Im więc większy udział, tym zaliczki z tego tytułu powinny być większe. I odwrotnie. Właściciel, który ma zaniżony udział, płaci mniej, niż powinien. Inni więc płacą za niego.

Większe udziały to ponadto większy wpływ na podejmowanie uchwał.

Szczęśliwie przepisy przewidują, że kiedy udziały nie równają się jeden, to każdemu właścicielowi może przysługiwać tylko jeden głos.

ODPOWIEDZ