Artykuł: Jak zmienią się zasady wykupu mieszkań

Własnościowe i lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego - wszelkie problemy związane ze spółdzielczym prawem mieszkaniowym
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 16 maja 2007, 21:43

Jak zmienią się zasady wykupu mieszkań – Rzeczpospolita, 16 maja 2007

Uchwalona w nocy z czwartku na piątek nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych budzi ogromne zainteresowanie czytelników.
Pod koniec maja zajmie się nią Senat. Obecna wersja ustawy nie jest jeszcze ostateczna. Do"Rz" już teraz jednak napływa wiele pytań dotyczących wykupu mieszkań spółdzielczych. Oto niektóre z nich.
Mam mieszkanie własnościowe, a podobno nowelizacja likwiduje własnościowe prawo do lokalu. Czy zostanie ono automatycznie przekształcone w pełną własność?
NIE Czytelnik nadal będzie zajmował mieszkanie własnościowe. Tak jak obecnie, jeżeli zechce, będzie mógł mieszkanie sprzedać lub przekazać dzieciom. Sam zadecyduje też, czy zechce je przekształcić w odrębną własność. żadne przepisy nie będą go do tego zmuszały. Jeśli będzie chciał to zrobić, powinien (jak dziś) złożyć wniosek w spółdzielni. Ta sprawdzi, czy nie ciążą na nim żadne długi, takie jak: zaległości w opłatach za mieszkanie, niespłacone kredyty, które w przeszłości zaciągnęła spółdzielnia na budowę bloku, w którym znajduje się lokal czytelnika. Jeżeli jego konto będzie czyste, to spółdzielnia będzie miała trzy miesiące na przeniesienie na czytelnika własności lokalu. W tej chwili nie ma żadnego tego typu terminu. Na marginesie. Nowelizacja przewiduje wprawdzie zmiany dotyczące lokali własnościowych, ale nie dotyczą one istniejących mieszkań. Spółdzielnie nie będą mogły budować nowych oraz przekształcać spółdzielczych lokatorskich praw we własnościowe.
Spółdzielnia mieszkaniowa odmówiła mi przekształcenia mieszkania własnościowego w odrębną własność. Planowałem złożyć pozew do sądu. Chciałem, żeby jego wyrok zastąpił brak zgody spółdzielni na przekształcenie. Zrezygnowałem jednak ze względu na wysokie koszty sądowe. Czy nowelizacja przewiduje zmiany w tym zakresie?
TAK Nowelizacja zwalnia z kosztów sądowych członka spółdzielni, który wystąpił do sądu o przeniesienie mieszkania na jego własność. Czytelnik jednak musi pamiętać, że brak zgody spółdzielni na przekształcenie nie zawsze jest przejawem złej woli. Wiele spółdzielni ma nieuregulowany stan prawny gruntów podblokami. Być może jego spółdzielnia do nich także należy. Jeżeli tak, to czytelnik musi się uzbroić w cierpliwość i poczekać, aż spółdzielnia uporządkuje sytuację prawną nieruchomości.
Jestem najemcą mieszkania zakładowego, znajduje się ono w budynku, który przed laty przedsiębiorstwo państwowe nieodpłatnie przekazało spółdzielni. Chcę je wykupić. Czy będę mógł to zrobić po zmianie przepisów?
TAK Nie będzie przeszkód. Wygląda to następująco. Czytelnik złoży wniosek w spółdzielni w tej sprawie. Ta ma trzy miesiące na jego rozpatrzenie. Spółdzielnia sprawdzi, czy nie ma długów czynszowych. Jeżeli mieszkanie znajduje się w bloku bezpłatnie przekazanym spółdzielni przez państwowe przedsiębiorstwo, to czytelnik nie zapłaci za nie wiele. Będzie musiał pokryć spółdzielni tylko koszty poniesionych przez nią tzw. nakładów koniecznych, np. jeśli budynek był w fatalnym stanie technicznym i spółdzielnia przeprowadziła w nim kapitalny remont. Jeśli czytelnik wnosił w przeszłości kaucję mieszkaniową, to spółdzielnia będzie musiała uwzględnić ją w rozliczeniach tych nakładów.
Wykupiłem mieszkanie lokatorskie na starych zasadach, które są mniej korzystne od tych zawartych w nowelizacji (tj. przy 50-proc. zniżce). Teraz jestem posiadaczem lokalu własnościowego. Czy otrzymam jakąś rekompensatę?
NIE Mieszkanie czytelnik nabył na podstawie przepisów obowiązujących w dniu wykupu. Nowelizacja nie przewiduje żadnych rekompensat dla tych, którzy wykupili mieszkania przed wejściem wżycie nowelizacji.
Czy może się zmienić wysokość wynagrodzenia notariusza pobieranego przy przekształceniu spółdzielczego prawa lokatorskiego w odrębną własność?
TAK W tej chwili notariusze mogą żądać za przekształcenie spółdzielczych praw lokatorskiego lub własnościowego we własność 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę. Nowelizacja obniża stawkę do 1/4 minimalnego wynagrodzenia. Wyniesie ono więc 234 zł.
Renata Krupa-Dąbrowska

ODPOWIEDZ