babcia che kupic wnuczkowi mieszkanie

Podatek od spadków i darowizn oraz Kodeks cywilny - procedury postępowania przy spadkach. Znasz takie pojęcia: zachowek, zstępni, wstępni, pasierb - mogą się przydać...
eisenberger
Posty: 1
Rejestracja: 07 paź 2006, 12:01

Post autor: eisenberger » 07 paź 2006, 12:22

mam nastepujacy "problem"

prababcia chce kupic wnukowi mieszkanie , wnuk jest nieletni 13lat , jak przeprowadzic prawnie taki zakup zeby najmniej zaplacic.
babcia ma akurat na mieszkanie oplaty musze poniesc sam a niemam zawiele gotowki. znajomy mi doradzil zeby babcia zrobila darowizne gotowki na wnuka na cel mieszkaniowy jak to jest opodatkowane ? czy to dobre rozwiazanie? bo jeszcze trzeba poniesc oplaty notarialne itp.. moze ktos jest mi w stanie doradzic jak to najlepiej zrobic
wartosc mieszkania to 100.000 i jeszcze jedno babcia sobie zyczy zeby mieszkanie bylo kupione na wnuka
prosze o porade

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 09 paź 2006, 8:38

Jeżeli babcia dokona darowizny pieniędzy, a potem wnuk zakupi mieszkanie (oczywiście za pośrednictwem rodziców – do chwili osiągnięcia pełnoletniości mieszkanie będzie w tzw. zarządzie rodziców) to koszty i tak będą wysokie. To prawda, zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn nabycie w drodze darowizny pieniędzy lub innych rzeczy przez osobę zaliczoną do I grupy podatkowej w wysokości nieprzekraczającej 9637 zł od jednego darczyńcy nie podlega podatkowi. Dodając do tego ogólne zwolnienia i ulgi w naliczeniu tego podatku dla osób z pierwszej grupy podatkowej (darowizna prababcia-prawnuk to właśnie osoby z pierwszej grupy podatkowej) podatek wyniesie około pięciu tysięcy złotych. W umowie darowizny, można zawrzeć warunek, że pieniądze mają być przeznaczone na zakup mieszkania.

Dodatkowo należy pamiętać, że jeżeli okresie 5 lat poprzedzających rok darowizny babcia dokonała innych darowizn na rzecz wnuka, które przekraczają kwotę 9637 zł lub 19274 w przypadku darowizny na cele mieszkaniowe, to teraz trzeba będzie zapłacić podatek od całej kwoty darowizny.

Następnie przy zakupie samego mieszkania należy liczyć się z dodatkowymi kosztami, które będą jednak zależeć od tego czy mieszkanie będzie nieruchomością lokalową, spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu posiadającym księgę wieczystą lub tym samym prawem nie posiadającym księgi wieczystej. Sam podatek od czynności cywilnoprawnych wyniesie dwa tysiące zł (przy cenie mieszkania 100 000 zł), poza tym taksa notarialna, podatek VAT, wypisy, wniosek o wpis do KW, opłata sądowa), razem to będzie jakieś 3000zł – 4000zł.

Innym wyjściem byłoby zakupienie mieszkania przez babcię na siebie (z kosztami jak powyżej 3000zł - 4000zł) i darowanie mieszkania na wnuka. Wówczas możliwe jest nawet uniknięcie podatku od spadków i darowizn, ale spełnionych musi być szereg warunków określonych w ustawie. Mieszkanie musiałoby mieć powierzchnię nieprzekraczającą 110m kwadratowych, a obdarowany jest obywatelem polskim, nie jest właścicielem innego lokalu mieszkalnego, nie dysponuje spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie jest właścicielem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, nie jest najemcą lokalu, będzie zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat. Czy są to warunki możliwe do spełniania proszę ocenić. Poza tym wchodziłaby oczywiście w grę kolejna taksa notarialna przy umowie darowizny mieszkania, podatek VAT, wypisy i ewentualne opłaty wieczystoksięgowe.

Na koniec ważna uwaga. Zgodnie z rządowym projektem zmiany ustawy o podatku od spadków i darowizn, darowizny między najbliższymi krewnymi, także w omawianym tu przypadku całkowicie zwolnione mają być z podatku. Prawdopodobnie więc po Nowym Roku nie zapłacicie Państwo podatku od spadków i darowizn niezależnie czy to będzie darowizna pieniędzy czy tez samego mieszkania.

ODPOWIEDZ