Ceny mieszkań wyhamowały

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 01 mar 2007, 21:36

Ceny mieszkań wyhamowały – Dziennik

Wzrost cen mieszkań w najdroższych polskich miastach wyraźnie wyhamował. W ostatnich miesiącach lokale w Warszawie drożeją symbolicznie, a ceny w Krakowie nawet minimalnie spadły. Cenowe szaleństwo przeniosło się teraz do Poznania - pisze DZIENNIK.
Najnowszy raport Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości (PFRN) potwierdza informacje DZIENNIKA jeszcze z września ubiegłego roku. Napisaliśmy wtedy, że w wielu miastach ceny wzrosły do tak wysokiego poziomu, że chętnych na zakup mieszkań będzie ubywać. I rzeczywiście, coraz mniej Polaków stać na zakup horrendalnie drogich mieszkań. I to nawet na kredyt.

Potwierdzają to przedstawione wczoraj dane . "Ze statystyk opartych na zawartych transakcjach wynika, że w ostatnich miesiącach ceny mieszkań w Warszawie zaczęły się stabilizować, a w Krakowie nawet nieco spadły" - mówi Tomasz Lebiedź, członek zarządu PFRN i właściciel agencji nieruchomości Lebiedź i Lebiedź.

Wyhamowanie cenowego szaleństwa na rynku nieruchomości nie powinno dziwić. Pięć lat temu średnia pensja brutto w Krakowie wystarczała na jeden metr kwadratowy. Dzisiaj średnie wynagrodzenie brutto wystarcza na 0,3 metra kwadratowego. Biorąc pod uwagę średnią pensję netto w tym mieście, którą na podstawie danych GUS można szacować na 1800 zł, 65-metrowe mieszkanie w Krakowie to równowartość 270 pensji!

Inwestorzy, którzy w ostatnim czasie kupili drogie mieszkania, licząc na szybkie, krociowe zyski, mogą się więc przeliczyć. Według przewidywań analityków wzrost cen mieszkań w Krakowie, Warszawie czy Wrocławiu w tym roku raczej nie przekroczy 10 - 15 proc.

ODPOWIEDZ