Czyżby chcieli zlikwidować licencje ???

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
staniak
Posty: 142
Rejestracja: 24 wrz 2006, 0:36

Post autor: staniak » 22 mar 2007, 19:00

Jak zwykle w naszym kraju w dobrze już funkcjonujące rozwiązania trzeba włożyć łapy .Przypominają mi się słowa piosenki Młynarskiego "Co by tu jeszcze panowie można by było spieprzyć".

System egzaminacyjny jest może bardzo oschły ale w miarę skuteczny.Znikomej grupie osób udaję się zdać ustny bez należytej wiedzy.Zmniejszenie ilości osób w komisjach egzaminacyjnych jest nonsensem.Obecnie mamy 74 osoby .W składach komisji odbywa się rotacja.Nie powinno się dopuścić aby kilkanaście osób decydowało kto zda a kto nie zda.Dotychczasowy system jest uczciwy.Proszę zwrócić uwagę ,że mamy przekrój różnych warstw społecznych,osób mniej lub bardziej zdolnych.Egzamin jest trudny i taki ma być.Klienci też będą różni ,niekiedy pozwolą sobie na podniesienie głosu.Osoba ,która przystępuje po raz kolejny do egzaminu broni się zawsze przed nową komisją i tak powinno zostać.Zmniejszenie ilości osób w komisjach i to drastycznie może być tylko czynnikiem korupcjogennym a przecież PIS z tym walczy.O co więc chodzi..............................?

Piotr Staniak

BeTe
Posty: 38
Rejestracja: 01 lis 2006, 0:23

Post autor: BeTe » 25 mar 2007, 12:30

Oczywiście, że nie znika zawód pośrednika oraz cała procedura uzyskania licencji. Problem w tym, że w projekcie ustawy znika art. 198, czyli znikają kary za wykonywanie zawodu bez licencji. Wniosek jest prosty, zawód może wykonywać KAżDY kto chce, bez zagrożenia karą. I to jest problem dla tych co starają sie licencję zdobyć wydając duże pieniądze. Ci bez licencji będą bardziej konkurencyjni, będą mieli mniejsze koszty i zero odpowiedzialności zawodowej. Klijent wybierze więc tańszego pośrednika. Czas nauczyć się czytać ustawy.
Pozdrawiam, Tadeusz

alPacino
Posty: 2
Rejestracja: 13 mar 2006, 7:53

Post autor: alPacino » 25 mar 2007, 20:03

Witam.
Powinienem się uczyć i przygotowywać do egzaminu, który przypada na 12 maja,
ale powiem szerze że całe całe to zamieszanie wokół Ustawy o G.N i przyszłości licencji, powoduje kompletny brak motywacji.
Jak tu się uczyć, kiedy mają znieść obowiązek posiadania licencji do wykonywania zawodu ??
Interesuje mnie za to, kto stoi za lobbowaniem, za zmianami w Ustawie
idącymi w tym kierunku ??
Z pewnością nie P.F.R.N , ani grono licencjonowanych i działających aktywnie zawodowo pośredników. Kto zatem ?
Mam zamiar przenieść termin egzaminu na koniec roku, do czasu wyjaśnienia
sytuacji, bo na dobrą sprawę nie wiem już nawet o co sie ubiegam
(kandydat na pośrednika z wykształceniem średnim).
Pozdro
Al.

staniak
Posty: 142
Rejestracja: 24 wrz 2006, 0:36

Post autor: staniak » 25 mar 2007, 22:29

Masz dużo racji, jednak mam w tym wszystkim odrobinę optymizmu tzn.Społeczeństwo jest obecnie na tyle świadome dzięki PFRN i licencjonowanym pośrednikom,że mało kto z osób logicznie myślących i nie tylko zdecyduje się na usługi pośrednika ,który w swojej umowie nie będzie miał wyszczególnionego numeru licencji ani oświadczenia o ubezpieczeniu od odp.cyw.Coraz częściej także osoby chcące nabyć lub zbyć nieruchomość za pośrednictwem pośrednika zasięgają informacji wsród osób ,(które takie tranzakcje mają za sobą) jaką agencję względnie jakiego pośrednika by poleciły.Kończą się czasy amatorów i ignorantów.
Po drugie taka poprawka nie przejdzie.W pierwszym czytaniu ustawa zawsze czytana jest w całości ,dopiero w drugim są już poprawki.Po trzecie jest jeszcze aspekt polityczny ,który łatwo będzie można wykorzystać przeciw PISowi jeżeli faktycznie będzie chciał takie zmiany przeforsować.Różne bzdury były uchwalane ale taka bzdura nie przejdzie.Po co w takim razie miałby zostać wymóg posiadania licencji jak za brak jej w czasie wykonywania czynności pośrednictwa nie będzie sankcji.To nielogiczne i nawet jak jakaś tam grupka osób coś takiego wymyśliła to co by o naszych posłach nie mówić kretynami nazwać ich nie można.Na uchwalenie takiego nonsensu się nie zgodzą.Możemy spać spokojnie.

Staniak

Freeday
Posty: 6
Rejestracja: 04 mar 2007, 14:56

Post autor: Freeday » 27 mar 2007, 22:48

[quote:ed41b3e19c="klara;4707"]W artykule przytoczono projekt nowej ustawy . Takie będą zasady nabywania licencji w przyszłości. A co z tymi licencjami które zdobyto przed wejściem nowej ustawy [/quote:ed41b3e19c]
no właśnie, będą 3 rodzaje licencji ? pierwszego, drugiego i starego stopnia? czy też może dla starych licencji zostaną przyznane stopnie w zależności od wykształcenia posiadacza licencji, a może powtórzyć egzaminy skoro mają być wyższe wymagania dla drugiego stopnia ?
niedługo dojdzie do tego, że będziemy mieli 10 stopni licencji i prawo do wykonywania zawodu bez licencji

czaps
Posty: 27
Rejestracja: 16 lis 2006, 17:18

Post autor: czaps » 29 mar 2007, 22:12

Moim zdaniem jest to trochę bezsensowne zniesienie sankcji, ale w sumie to może mieć swoją rację ale pod warunkiem że społeczeństwo polskie będzie podebne jak w Wielkiej Brytani że ludzie idą tylko do pośredników z licencjami i dobrą renomą gdzie można to sprawdzić na odpowiednich stronach. Ludzie którzy posiadają owe licencje są w tedy postawieni na wyższej pozycji. Ale jak to w Polsce bywa ludzie kombinują jak tu zrobić żeby się nie narobić a zarobić albo żeby za dużo nie wydać. I pójdą pewnie do takich pośredników którzy oferują tańcze usługi do póki się nie sparzą a jeśli się już sparzą to wtedy rzuca to duży cień na zawód pośredników uczciwych i z licencjami. Trochę przykre ale prawdziwe... A przecież Federacja tak bardzo się starała o licencje i żeby ograniczyć dostęp do tego zawodu po przez egzaminy i licencja :/

ODPOWIEDZ