Darowizna pieniezna?

Podatek od spadków i darowizn oraz Kodeks cywilny - procedury postępowania przy spadkach. Znasz takie pojęcia: zachowek, zstępni, wstępni, pasierb - mogą się przydać...
bolo505
Posty: 24
Rejestracja: 06 kwie 2007, 15:15

Post autor: bolo505 » 06 kwie 2007, 21:43

Witam rodzice chca mi kupic mieszkanie lub darowac pieniadze na to mieszkanei co lepiej i prosciej zrobic? Czy maja kupic mieszkanie na siebei a potem mi je darowac czy poprostu przelac pieniadze na konto i zrobic jaka umowe darowizny Co jest lepsze prostsze i tansze?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 10 kwie 2007, 7:45

Lepiej darować pieniądze za które Pan w swoim imieniu kupi mieszkanie. Darowizna rodziców będzie zwolniona z podatku od spadków i darowizn pod warunkiem, że udokumentuje pan otrzymanie tej darowizny dowodem przekazania na rachunek bankowy, rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym. Należy także w ciągu miesiąca od dnia dokonania darowizny, a jeśli darowizna będzie dokonana w formie notarialnej, od dnia podpisania aktu notarialnego, zgłosić nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Jeżeli te warunki nie zostaną spełnione darowizna będzie podlegać zwykłym przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. Następnie przy kupnie przez pana mieszkania trzeba będzie ponieść opłaty notarialne i podatek od czynności cywilnoprawnych (2% ceny mieszkania).
Jeśli to rodzice kupiliby mieszkanie, trzeba by ponosić podwójne opłaty notarialne (kupno przez rodziców i sprzedaż przez nich mieszkania Panu) oraz opłaty sądowe związane z wpisem własności, jeżeli mieszkanie posiada księgę wieczystą.

ODPOWIEDZ