egzamin poprawkowy - ustny 12.04.2007

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
GRETCHEN
Posty: 27
Rejestracja: 21 cze 2006, 20:53

Post autor: GRETCHEN » 16 kwie 2007, 20:03

Ludzie to co się działo tym razem na ustnym to inaczej nie można nazwać jak; "totalna masakra". Oblewali praktycznie wszystkich z 80 osób zdało może 7 czy 8. Po pierwszym zadanym pytaniu juz miałam dosyć, a tu przede mną było jeszcze 5 kolejnych, a brzmiały one następująco;
1. jakie dokumenty musi zabrać i porzedstawić pośrednik jadąc do domu do klienta aby nie popełnić wykroczenia. Ja podałam; upoważnienie i dow. os, ale to było zbyt mało.
2. Jakie dokumenty są potrzebne do założenia KW dla SWPDL
3. Jakie elementy umowy pośrednictwa muszą być w niej zawarte by ta umowa była ważna. Ja; czynności pośrednictwa i zobowiązanie zamawiającego do zapłaty prowizji, ale to też za mało.
4.Jakie dokumenty musi nam przedstawić najemca jeżeli jest to sp. z o.o.
5. Czy pośrednik może sporządzić umowę najmu? Ja; co prawda pośrednik nie jest stroną umowy, ale jeżeli uczestniczył w negocjacjach i zna ustalenia jakie zostały między stronami zawarte to fizycznie może taką umowę spisać. stwierdziłam, że nie ma takiego zakazu.
6. Jaki jest okres przedawnienia roszczeń o czynności pośrednictwa?
Proszę wpisujcie na forum następne wspaniałe pytania z 12.04.2007.
Jeżeli znacie odpowiedzi na te pytania a w szczególności na 1 pytanie to proszę o wskazówki.
Z góry dziekuję!

lukas0259
Posty: 24
Rejestracja: 08 paź 2006, 22:05

Post autor: lukas0259 » 16 kwie 2007, 21:51

Każdy widzi to co sie stało przez własne doświadczenia, tzn. sukces lub porażkę. Tymczasem statystyki ostatniego egzaminu dowodzą, ze nie jest aż tak źle, a nawet lepiej niz na egzaminie marcowym.
Poniżej dane ze strony ministerstwa:
http://www.mb.gov.pl/default.asp?id=1&A ... =101&mnu=1
" Egzamin ustny wynikiem pozytywnym zakończyło 131 kandydatów (52,60 % ogółu zdających)."

lexi
Posty: 66
Rejestracja: 17 gru 2006, 15:37

Post autor: lexi » 17 kwie 2007, 11:52

Cześć,
wiesz co, ja Ciebie z góry bardzo przepraszam za to co poniżej napiszę, ponieważ prawdopodobnie poczujesz się urażona, ale Twoje pytania były banalne i dość proste, natomiast Twoje odpowiedzi, delikatnie mówiąc - fatalne!
Czy odbywałaś praktyki w formie warsztatów? - jeśli tak to będę zaskoczona, bo wszystkie te kwestie są tam omawiane szczegółowo po kilka razy, jeśli nie - to rozumiem skąd ten stan wiedzy - prawdopodobnie nikt Cię sensownie nie ukierunkował. Szczerze mówiąc powinnaś zacząć naukę od początku, bo zakres wiedzy, z której miałaś pytania to przedszkole pośrednika.
Sorry, ale taka jest prawda. Przeszukaj forum - znajdziesz odpowiedzi, poczytaj Vademecum Pośrednika i Nieruchomości LexisNexis, a zrozumiesz co piszę i naprawdę nie oczekuj gotowej papki-odpowiedzi na pytania, sama je opracuj, a wtedy zdasz bez problemu. Twoje pytania to nie były żadne wymysły ze strony Komisji, to podstawy.
Pozdr. i życzę powodzenia,
Ola

PL_posta
Posty: 13
Rejestracja: 17 lis 2006, 11:45

Post autor: PL_posta » 17 kwie 2007, 15:01

kolega zdawał, ale oblał. W salach 414 i 415 zdało ok. 25 % zdających , a w 416 zdało 12 na 13 podchodzących. Wszystko zależy od komisji.
Wydaje mi się, i będę to powtarzał do znudzenia, że komisja nie sprawdza wiedzy kandydatów, a jedynie ich zdolności do zapamiętywania. Jeśli kandydatowi zadaje się pytania typu "wymień wszystkie przypadki, kiedy nie jest wymagane pozwolenie na budowę" i oczekuje się że wymieni bez zająknięcia wszystko, to świadczy tylko o poziomie komisji.
Jedna ze zdających dziewczyn (zdała za pierwszym podejściem) praktykę miała na papierze, biuro odwiedziła 2 razy, a w okresie praktyki studiowała 200 km od biura, wykuła na pamięć i zdała, ale samam mówi, że nigdy z żadnym klientem nie rozmawiała, nie była na żadnej nieruchomości, nie widziała słupka granicznego, nie wie gdzie w jej miejscowości jest katastrat i księgi wieczyste (na oczy ksiąg wieczystych też nie widziała) - ale jest pośrednikiem, bo ma zdolności do zapamiętywania. Tylko jak się zmieni ustawa, to nie będzie wiedzieć, gdzie szukać przepisów.

Madzias
Posty: 17
Rejestracja: 04 paź 2006, 18:15

Post autor: Madzias » 17 kwie 2007, 15:25

nie zgadzam się z tymi statystykami, zwróćcie uwagę, że podali ok. 50 % zdawalnoąć ustnego, ale nie rozgraniczyli zdających po raz kolejny ze zdającymi po raz pierwsz i wyszła im w miare ładna statystyka.
Brawo

ccc
Posty: 12
Rejestracja: 17 kwie 2007, 18:08

Post autor: ccc » 17 kwie 2007, 19:34

to nei były faktycznie totalnie pokręcone pytania, to były proste pytania...

staniak
Posty: 142
Rejestracja: 24 wrz 2006, 0:36

Post autor: staniak » 17 kwie 2007, 21:27

Jakie dokumenty musi zabrać i porzedstawić pośrednik jadąc do domu do klienta aby nie popełnić wykroczenia?Czy oprócz identyfikatora wydanego przez Ministra Budownictwa potwierdzającego nadanie licencji i dowodu osobistego są potrzebne jeszcze inne dokumenty?

Niby proste pytanie ale moi koledzy ,którzy są wieloletnimi pośrednikami nieruchomości też mają problem z podaniem co by tu jeszcze dodać.Może chodzi jeszcze o zaśw. o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej?
Proszę kolegę CCC jeżeli może o pomoc w tej kwestii.

GRETCHEN
Posty: 27
Rejestracja: 21 cze 2006, 20:53

Post autor: GRETCHEN » 17 kwie 2007, 21:44

Staniak - Dzięki bardzo! Na ciebie zawsze można liczyć.;-))
Nie będę się tłumaczyć z komentarzy innych, ale faktycznie praktykę robiłam zaocznie (w biurze)nie w formie warsztatów i nie byłam na żadnej transakcji. Poza tym nerwy powodują, że człowiek ma pustkę w głowie. Byli ze mną pośrednicy z wieloletnim stażem i też nie zdawali. Moja komisja ulewała 4 na 5 osób.
A co z umową najmu? Może ją spisać pośrednik w obecności stron umowy?
Mam jeszcze jedno pytanie; kupując dom w stanie surowym, który sprzedawca nabył w spadku, dom co prawda jest uwidoczniony w KW, ale nie został oddany do użytkowania, nie ma dziennika budowy ani żadnych innych dokumentów. Co po zakupie. Jakie czynności muszę wykonać by w nim zamieszkać. Dodatkowo dom nie ma instalacji i ma ok. 20 lat. Jakie kroki należy kolejno podjąć;
mam go wykończyć i zgłosić do UM, że zaczęłam w nim mieszkać?

Ester
Posty: 3
Rejestracja: 22 mar 2007, 19:19

Post autor: Ester » 17 kwie 2007, 22:14

Ja rowniez mialam przyjemnosc zdawac jako spadochron, po raz drugi i cale szczescie ostatni. Zdawalam w 414 i wszyscy mowili jak wychodzili ze taka milutka komisja, moze i milutka ale wlasnie z pierwszej grupy zdalam tylko ja i jeszcze jedna dziewczyna. Na pytania trafilam proste i potwierdzam, trzeba bylo "wykuc" no i ja wykulam .. i sie udalo!!!Pozdrawiam wszystkich co ze mna zdawali.
Moje pytania:
1. Dokumenty do sprzedaży SWPD
2. Formy zabezpieczen przy umowie przdwstepnej
3. Karta lokalu co zawiera
4. Dokumenty do sprzedazy domu z rozpoczeta budową
5. opłaty przy sprzedazy grunu ( kupujacy i sprzedajacy)
6. Mapa zasadnicza co to jest i co zawiera
Pozdrawiam

kati
Posty: 33
Rejestracja: 26 lis 2006, 0:04

Post autor: kati » 17 kwie 2007, 22:23

Ja zawsze mam przy sobie:
-pełnomocnictwo wydane przez właściciela /spółka cywilna/ .
-dowód osobisty
-identyfikator pośrednika
- ksero dwóch zaśw. o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej /właścicieli spółki/.
- ksero polisy potwierdzające ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.
- ksero przynależności do stowarzyszenia pośredników /może nie jest potrzebne ale dobrze świadczy o firmie/.
- ksero nadania licencji zawodowej.

Ostatnio nawet miałam dokładnie sprawdzane te dokumenty przez klienta / prawnika / i najbardziej interesowały go właśnie zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej i czy to pełnomocnictwo jest mi udzielone przez osobę do tego upoważnioną .

EwaAnna
Posty: 59
Rejestracja: 01 gru 2006, 11:34

Post autor: EwaAnna » 18 kwie 2007, 8:37

Kati na Ciebie też można zawsze liczyć. Nie piszcie prosze, że proste bo człowiek w stresie zapomina ile jest 6 dodac 6. A ja tez bym napewno zapomniała powiedziec o indetyfikacji pośrednika - proste, ale tu na forum i przed salą, albo nawet po wyjściu z egzaminu, czyli w grupie.
ESTER ja zdawałam w 416 musiałysmy sie widzieć, pozdrawiam!

ccc
Posty: 12
Rejestracja: 17 kwie 2007, 18:08

Post autor: ccc » 18 kwie 2007, 11:43

Jeszcze ubezpieczenie jest obowiązkowe, z tego wynika dokument potwierdzajacy aktualne ubezpieczenie.

Madzias
Posty: 17
Rejestracja: 04 paź 2006, 18:15

Post autor: Madzias » 04 wrz 2007, 19:41

Witam, również miałam to pytanie, dotyczące dokumentów, a właściwie, z tego co pamiętam to czynności, jakie powinnam wykonać po podpisaniiu umowy pośrednictwa poza biurem. Szczerze mówiąc nie przekonują mnie Wasze odpowiedzi, a szczególnie ta, która mówi, że trzeba wręczyć klientowi wzór wypowiedzenia umowy, przecież jeśli podpiszemy umowę w biurze, klient też może ją zerwać w dowolnym czasie. Mam jeszcze jedną prośbę, czy może ktoś wie, jaka jest podstawa prawna do tego pytania?
Bardzo prosze o jakieś informacje.
Z góry dziękuję i Pozdrawiam

monika_magda
Posty: 14
Rejestracja: 05 lut 2007, 14:23

Post autor: monika_magda » 05 wrz 2007, 17:49

skoro nie przekonuja cie powyzsze odpowiedzi uczestnikow forum, polecam ustawe "o ochronie niektorych praw konsumentow i odpowiedzialnosci za szkode wyrzadzona przez produkt niebezpieczny". w skrocie- zawierajac umowe poza siedziba przedsiebiorstwa konsument ma prawo do odstapienia ( a nie rozwiazania ) od umowy bez koniecznosci podawania przyczyn w ciagu 10 dni od podpisania umowy. podczas podpisywania umowy poza siedziba przedsiebiorstwa, przedsiebiorca obowiazany jest poinformowac konsumenta na pismie o w/w mozliwosci i dostarczyc mu wzor oswiadczenia o odstapieniu od umowy. Prawo do odstapienia nie moze byc uzaleznione od uiszczenia odstepnego, jezeli takie postanowienie zawarte jest w oswiadczeniu, staje sie niewazne. Przed podpisaniem umowy, przedsiebiorca obowiazany jest okazac takze dok. tozsamosci i dok. potwierdzajacy prowadzenie dzial. gosp., ewentualnie umocowanie do zawierania umow w imieniu przedsiebiorcy.

ODPOWIEDZ