fundusz remontowy

Własnościowe i lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego - wszelkie problemy związane ze spółdzielczym prawem mieszkaniowym
terra
Posty: 12
Rejestracja: 03 lip 2006, 20:48

Post autor: terra » 22 mar 2007, 23:52

Zwracam sie z zapytaniem dotyczacym naliczania przez Spoldzielnie oplat.
Spoldzienia oddala mieszkanie do uzytkowania 01 03 2005 r. protokolem przekazania kluczy (do wykonczenia).
Pozwolenie na uzytkowanie budynku z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego Spoldzielnia otrzymala od 06 02 2006 r.
Do chwili obecnej Spoldzielnia nie podpisala;
> umowy ustanowienia lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego
> protokolu zdawczo-odbiorczego, a w nim podanie stanu technicznego przekazania jak i wyposazenia lokalu mieszkalnego (czesci skladowej umowy)
Nadmieniam, ze Spoldzielnia nalicza od 01 03 2005 r. czynsz, a w nim fundusz remontowy oraz rate kredytowa.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 23 mar 2007, 21:10

Nalicza czynsz czyli co konkretnie? Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych nie zna pojęcia "czynsz". Jak mówi Art. 4. ust. 1. Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych „Członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.” Nie przysługuje prawo spółdzielcze a więc nie ma takich opłat. Członek spółdzielni ubiegający się o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego zobowiązuje się m.in. do pokrywania kosztów zadania inwestycyjnego w części przypadającej na jego lokal, ale jak rozumiem nie o takie opłaty tu chodzi.

Co oddania do użytkowania to przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego należy uzyskać ostateczną decyzję o pozwoleniu na użytkowanie. Może się zdarzyć, że inspektor nie wyda pozwolenia na użytkowanie.

ODPOWIEDZ