Gminy dopłacą miliony do czynszów

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
szyna
Posty: 50
Rejestracja: 29 sty 2006, 16:19

Post autor: szyna » 28 gru 2006, 9:05

Gminy dopłacą miliony do czynszów

PRZEGLąD PRASY: Budżety większości polskich miast narażone są na wypłatę milionowych odszkodowań - pisze "Gazeta Prawna". Według niej, to skutki orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który zobligował samorządy do wypłaty pełnych odszkodowań właścicielom lokali, jeśli nie zapewnią one lokalu socjalnego osobie z wyrokiem eksmisyjnym.


Trybunał Konstytucyjny zobligował samorządy do wypłaty pełnych odszkodowań właścicielom lokali, jeśli nie zapewnią one lokalu socjalnego osobie z wyrokiem eksmisyjnymWłaściciele takich lokali mogą domagać się od gmin stawek, jakie uzyskaliby na wolnym rynku za wynajęcie mieszkania. Jak zauważa "GP", gminy, które nie posiadają w swoich zasobach mieszkań zastępczych, już liczą wydatki, jakie będą musiały ponieść z tego tytułu. Np. władze Poznania szacują, że będzie to ok. 4 mln złotych, zaś w Warszawie ta kwota może być nawet trzy razy wyższa. Kancelarie prawnicze zapowiadają składanie dalszych pozwów odszkodowawczych przeciwko gminom.

"Gazeta Prawna" dowiedziała się, że Ministerstwo Budownictwa chce zachęcić gminy do budowy mieszkań socjalnych, przyznając granty z budżetu państwa w wysokości 20-30 proc. kosztów budowy takiego obiektu. "Dzięki dofinansowaniu gmin ma powstać około 100 tys. mieszkań socjalnych i 25 tys. miejsc w noclegowniach" - mówi "GP" minister budownictwa, Andrzej Aumiller.

ODPOWIEDZ