Mąż za granicą, a żona kupuje nieruchomość...

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
arielnowe
Posty: 8
Rejestracja: 11 maja 2007, 22:37

Post autor: arielnowe » 13 maja 2007, 11:44

Witam! Znajome małżeństwo ma problem natury praktycznej, aktualny w dzisiejszych warunkach społeczno-gospodarczych, i poprosiło mnie o pomoc... a ja Was.
Stan faktyczny przedstawia się w następujący sposób: Mąż przebywa za granicą w celach zarobkowych (Anglia), żona pozostaje w Polsce i pracuje zawodowo. Umowa małżeńska nie została zawarta. Małżeństwo zdecydowało się na zakup nieruchomości w Polsce. ściślej rzecz ujmując na udział w przetargu organizowanym przez gminę na sprzedaż prawa użytkowania wieczystego. żona nie dysponuje pełnomocnictwem męża. Na zakup tego prawa przeznaczyli kwotę 15 000,00zł. Wadium wpłaca żona, w przetargu uczestniczy żona, wygrywa przetarg, protokół zostaje spisany z żoną... Wszystkie czynności wykonuje żona.
Czy umowa ustanowienia i sprzedaży pawa użytkowania wieczystego może zostać zawarta tylko z żoną? Małżeństwu jest na rękę, że umowa zostałaby zawarta tylko z pracującą w Polsce żoną ... i na takim rozwiazaniu im zależy. Czy wchodzi w grę oświadczenie, że nabycie nastepuje z majątku odrębnego żony zgromadzonego jeszcze przed zawarciem małżeńśtwa?
Pozostaje też takie rozwiązanie, że po wygranym przetargu zostaną uiszczone wszystkie opłaty i umowa zostanie zawarta w czasie najbliżeszego pobytu męża w Polsce (jest wolna ze strony gminy na takie rozwiązanie). Ewentualnie korzystając z okazji, że żona przbywa z wizytą u męża, jakie dokumenty musieliby sporzadzić za granicą, żeby żona mogła wystąpić w roli pełnomocnika męża?
Z góry dziękuję za pomoc!

staniak
Posty: 142
Rejestracja: 24 wrz 2006, 0:36

Post autor: staniak » 13 maja 2007, 12:09

Wszystko co kupi żona w czasie trwania małżeństwa wchodzi do majątku współnego małżonków.Teoretycznie przystąpienie do przetargu w celu zakupu nieruchomości jest bez zgody męża przekroczeniem zwykłego zarządu.,ale przecież może mieć pieniądze z odrębnego majątku ,musiałaby jednak mieć na to dowód w postaci aktu darowizny ,spadku,wyciągu z konta z datą przed zawarciem małżeństwa( w razie kontroli US)Notariusz oświadczenie żony ,że środki na zakup pochodzą z majątku odrębnego żony ujmie w Akcie Notarialnym.Pełnomocnictwo w naszym kraju odnośnie nieruchomości potrzebne jest w przypadku sprzedaży nieruchomości przez małżonków .Praktycznie rzecz biorąc przy zakupie nie powinno być większych problemów.Według prawa polskiego mąż powinien przesłać pełnomocnictwo z dołączoną klauzulą (apostille) lub pieczęcią (apostille)na samym dokumencie.Apostille jest to potwierdzenie przez odpowiedni urząd danego kraju o autentyczności podpisu.

Staniak

arielnowe
Posty: 8
Rejestracja: 11 maja 2007, 22:37

Post autor: arielnowe » 13 maja 2007, 14:52

[quote:ad36381cea="staniak;5447"]Pełnomocnictwo w naszym kraju odnośnie nieruchomości potrzebne jest w przypadku sprzedaży nieruchomości przez małżonków .Praktycznie rzecz biorąc przy zakupie nie powinno być większych problemów.
Staniak[/quote:ad36381cea]
Czyli w przypadku nabycia nieruchomości do majątku wspólnego żona powinna dysponować wyażoną przez męża na piśmie zgodą na nabycie nieruchomości. Czy zgoda powinna być wyażona w formie aktu notarialnego i powinna do niej być dołączona apostille? Skoro apostille jest to potwierdzenie przez odpowiedni urząd danego kraju o autentyczności podpisu, to dokument powinien być sporządzony w języku tego kraju, czy może być po polsku? A może wystarczy zgoda wyrażona w zwykłej formie pisemnej? W księdze wieczystej będą wpisani oboje małżonkowie czy tylko żona?

arielnowe

staniak
Posty: 142
Rejestracja: 24 wrz 2006, 0:36

Post autor: staniak » 13 maja 2007, 15:06

[quote:7c3c4ce1d0="arielnowe;5451"]Czyli w przypadku nabycia nieruchomości do majątku wspólnego żona powinna dysponować wyażoną przez męża na piśmie zgodą na nabycie nieruchomości. Czy zgoda powinna być wyażona w formie aktu notarialnego i powinna do niej być dołączona apostille? Skoro apostille jest to potwierdzenie przez odpowiedni urząd danego kraju o autentyczności podpisu, to dokument powinien być sporządzony w języku tego kraju, czy może być po polsku? A może wystarczy zgoda wyrażona w zwykłej formie pisemnej? W księdze wieczystej będą wpisani oboje małżonkowie czy tylko żona?

arielnowe[/quote:7c3c4ce1d0]

Jeżeli żona nabędzie prawo do nieruchomości na podstawie umowy kupna-sprzedaży ze środków ,które pochądzą z odrębnego majątku to w KW wpisana będzie tylko żona.Jeżeli żona nabędzie prawo do nieruchomości za środki wspólne niezależnie od tego ,że w umowie będzie figurował tylko podpis żony nieruchomość wejdzie do majątku współnego oraz w KW referendasz wpisze jako współwłaściciela na zasadzie wspólności majątkowej łącznej także męża.

P.Staniak

ODPOWIEDZ