Grunty rolne tylko dla rolników

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
galined
Posty: 168
Rejestracja: 22 paź 2005, 21:41

Post autor: galined » 05 paź 2006, 15:21

Ministerstwo Rolnictwa chce wprowadzić ograniczenia w obrocie ziemią już w przyszłym roku.

[b:ea25cf2623]To ostatni moment dla mieszkańców miast na zakup gruntów. Ministerstwo Rolnictwa chce wprowadzić ograniczenia w obrocie ziemią już w przyszłym roku. [/b:ea25cf2623]

Wiceminister Henryk Kowalczyk przyznał w rozmowie z żW wprost: ziemia rolna nie będzie dla mieszczuchów.
– Chcemy ukrócić spekulacje ziemią – powiedział.
Resort rolnictwa nie zamierza wpisać do ustawy warunków, po których spełnieniu mieszkańcy miast mogliby nabyć ziemię rolną (np. po ukończeniu kursów rolniczych). – Aby kupić ziemię, trzeba będzie być zameldowanym na wsi od trzech, a może pięciu lat. Próg ten jest jeszcze do dyskusji – dodał Kowalczyk. Obecnie wystarczy zameldować się na dwa, trzy dni, by zostać rolnikiem.
[b:ea25cf2623]
Reglamentowany towar[/b:ea25cf2623]

W ustawie znajdzie się też zapis, który wprost ma przeciwdziałać spekulowaniu ziemią. – Grunty rolne są wykupywane nie do celów rolniczych, ale po to, by po zmianie przeznaczenia odsprzedać je po znacznie wyższych cenach
– uzasadnił Kowalczyk. – Jeśli w ciągu pięciu lat od nabycia ziemi z zasobów Skarbu Państwa nabywca zmieni status gruntu i go odsprzeda, to – według proponowanych regulacji – będzie musiał zwrócić różnicę między ceną kupna a zbycia nieruchomości – powiedział nam Kowalczyk.
Ministerstwo Rolnictwa chce, aby ziemia z zasobów Agencji była udostępniana na przetargach ograniczonych tylko rolnikom, którzy chcieliby powiększyć swoje gospodarstwa. Ale nie będą mogli kupić tyle, ile by chcieli – nie więcej niż dwukrotność średniej wielkości gospodarstwa w województwie.

autor: Dorota Skrobisz, ar, 2006-10-05, Ostatnia aktualizacja: 2006-10-05
życie Warszawy

ODPOWIEDZ