Jaki podatek zapłacę?

Podatek od nieruchomości, opłaty za przekształcenie nieruchomości w odrębną własność, opłaty okołokredytowe, taksa notarialna, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz dochodowy
ryszard
Posty: 96
Rejestracja: 28 lis 2006, 12:52

Post autor: ryszard » 28 lis 2006, 12:57

Witam

Mam zamiar sprzedać dwa mieszkania jednak najpierw muszę dokończyć uregulowanie kwestii własnościowych. Oba muszę jeszcze wykupić. Niestety w związku z planowaną zmianą przepisów nie mogę dojść jaki zapłacę podatek od sprzedaży nieruchomości. To z kolei ma wpływ jakie będzie przeznaczenie tych środków. Być może będzie to zakup domu ale tego jeszcze nie wiem.

Pierwszy przypadek


Jaki zapłacę podatek od sprzedaży nieruchomości w sytuacji gdy pierwszą część nabyłem w spadku (ponad 5 lat temu), drugą nabyłem kupując od pozostałych spadkobierców ( w tym roku) a trzecią chronologiczne część zamierzam dopiero nabyć w drodze sądowego zniesienia współwłasności ( w 2007 roku). Inaczej mówiąc chodzi mi czy i w jakim zakresie obejmą mnie nowe przepisy i jak będzie obliczona wartość tego mieszkania w celu naliczenia podatku. Dodam, że w mieszkaniu nie jestem zameldowany i nie wiem czy przeznaczę pieniądze na inne cele mieszkaniowe.

Drugi przypadek (dotyczy innego mieszkania)

Czy zapłacę podatek od sprzedaży nieruchomości w sytuacji gdy w drodze spadku i darowizny otrzymałem wkład budowlany (lokatorskie prawo, ponad 5 lat temu). Następnie zamierzam wykupić mieszkanie ( w 2007 roku) od spółdzielni i je sprzedać. Jak będzie obliczona wartość mieszkania do celów podatkowych. Dodam, że w przedmiotowym mieszkaniu jestem zameldowany i nie wiem czy przeznaczę pieniądze na inne cele mieszkaniowe.

Pozdrawiam
Ryszard

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 28 lis 2006, 22:32

Czy w pierwszym przypadku oznacza to, że nabywa Pan po kolei ułamkowe udziały we współwłasności nieruchomości? Czego (jakiej części nieruchomości) ma dotyczyć sądowe zniesienie współwłasności?

W drugim przypadku jeżeli w 2007r. kupi pan spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a następnie je sprzeda to będzie Pan musiał zapłacić (najprawdopodobniej, bo dotycząca tego zmiana ustawy jeszcze nie weszła w życie) 19% podatek obliczony od podstawy obliczenia podatku. Podstawą obliczenia podatku będzie dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia prawa spółdzielczego określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, (czyli koszty nabycia prawa własnościowego) powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw. Przytoczone artykuły pochodzą z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pozostaje pytanie jak tą różnice między przychodem a kosztami nabycia obliczać się będzie w przypadku ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa, które jest ustanawiane po wpłaceniu ułamkowej części jego wartości.

ryszard
Posty: 96
Rejestracja: 28 lis 2006, 12:52

Post autor: ryszard » 29 lis 2006, 10:53

W pierwszym przypadku nabywam ułamkowe części mieszkania. A sądowe znesienie współwłasności ma dotyczyć 1/4 mieszkania.

A w drugim to właśnie nie wiem jak będzie ustalona wartość nabycia. A tym samym nie wiem które rozwiązanie podatkowe bedzie dla mnie lepsze. Mogę wykupić jeszcze w tym roku a mogę już w następnym.

ODPOWIEDZ