Medialnej nagonki na posredników cd

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
epopeja
Posty: 9
Rejestracja: 14 mar 2007, 21:35

Post autor: epopeja » 18 mar 2007, 8:39

Dlaczego tak zatytułowałem ? Ano dlatego, że brak w artykule odniesienia do zagadnienia : kto jest odpowiedzialny za tworzenie testów z przewagą pytań "wycinających w pień " ( to samo dotyczy klimatu w czasie ustnych pytań). Skoro 2/3 nie zdaje to 2/3 jest mniej na rynku !!! I tę lukę mają uzupełnić w ogóle nie zdający ???

Walka z korporacją nieruchomistów, z chwilą gdy egxaminowanie zostało objęte przez urzędników rządowych na zasadach wyłączności, jest niczym nieuzasadniona. Egzaminy stały się poza merytorycznym rządowym elementem regulacji działalności gospodarczej. Do walki zaś z ewentualną zmową cenową jest przecież uRząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów !!!

A jezeli wiedza o nieruchomościach nie wypełnia wymogu kryteriów dyscypliny naukowej którą trzeba traktować powaznie to trzeba zlikwidować w ogóle licencje i uprawnienia. Rynek zapewne zweryfikuje idiotę od amatora i hoobbysty.Ale na czyj koszt i w jakim czasie ? Ano właśnie . Czy nie będzie tak, że Polki i Polacy będą mądrzejsi zawsze po szkodzie. I to wszystko pod hasłem potanienia !!

------------
Korporacja agentów nieruchomości do rozbicia (Marek Wielgo)

PiS wypowiedział wojnę kolejnej korporacji zawodowej - licencjonowanym pośrednikom w obrocie nieruchomościami. Czy konsumenci na tym stracą, czy zyskają?

żeby pośredniczyć w transakcjach nieruchomościowych, nie wystarczą chęci. Trzeba mieć jeszcze licencję. Uzyskuje się ją m.in. po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną. Trzeba na to poświęcić sporo czasu i pieniędzy. Ten, kto zlekceważy ten wymóg, sporo ryzykuje. Przyłapanemu na pośredniczeniu bez licencji grozi bowiem w najlepszym razie grzywna (do 5 tys. zł). Ustawa o gospodarce nieruchomościami przewiduje też karę aresztu (do trzech miesięcy ) lub ograniczenia wolności (obowiązek meldowania się w komisariacie policji, zakaz wyjazdów itp.).
Tymczasem w projekcie nowelizacji tej ustawy, nad którą pracuje już Sejm, rząd zaproponował wykreślenie kar. Licencja co prawda nadal ma być obowiązkowa, ale jej brak nie wiązałby się z żadnymi sankcjami.
- To paranoiczny układ - komentuje szef Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości Aleksander Scheller. Jego organizacja chce przekonać posłów, że ten pomysł jest szkodliwy dla rynku. - Pośrednik musi umieć poruszać się w gąszczu skomplikowanych przepisów. Jeśli wolno będzie prowadzić tego typu usługi bez licencji, wezmą się do tego przypadkowi ludzie, niemający odpowiedniej wiedzy fachowej.
Co na to rząd? W uzasadnieniu do projektu milczy na ten temat. W Ministerstwie Budownictwa dowiedzieliśmy się tylko tyle, że resort chciał zaostrzenia kar dla nielegalnych pośredników, ale rząd uznał, że tę kwestię powinien załatwić rynek.
Być może pomysł z wykreśleniem kar za brak licencji ma doprowadzić do spadku cen. Działające na czarno agencje są na ogół tańsze od legalnych, które biorą około 3 proc. od wartości transakcji (i to od obydwu stron). Legalne firmy - chcąc się utrzymać na rynku - musiałyby obniżyć ceny. - Rząd chce, aby usługi pośredników stały się dla ludzi bardziej dostępne - mówi nasz rozmówca w resorcie budownictwa.
Kandydaci na pośredników coraz częściej oskarżają resort budownictwa, że z licencji zrobił dochodowy biznes dla urzędników i organizatorów szkoleń. Przygotowanie do egzaminu trwa około dwóch lat i kosztuje kilka tysięcy złotych. Problem jednak w tym, że nieliczni zdają egzamin. Ze statystyk Ministerstwa Budownictwa wynika, że ostatnio jego część pisemną oblewało przeszło dwie trzecie egzaminowanych. Na ustnej odpadała prawie połowa.
- Okazuje się, że cała wiedza zdobyta w czasie kursu i praktyk na nic, bo na egzaminie pojawiają się pytania, które niewiele mają wspólnego z pracą pośrednika. Mnie na przykład pytano m.in. o czyszczenie kominów. To wygląda na ograniczanie dostępu do zawodu - twierdzi Alicja Cybulska. Jest ona jedną z ponad tysiąca osób, które w grudniu przystąpiły do części pisemnej egzaminu. Oblało 800 osób, w tym Cybulska. - Przypuszczam, że jeszcze połowa odpadła po egzaminach ustnych - mówi. - Oczywiście można ponowić próbę. Za każdy egzamin pisemny płaci się Ministerstwu Budownictwa 500 zł, za ustny zaś - 400 zł - wylicza niedoszła pani pośrednik, która ma wyższe wykształcenie w dziedzinie zarządzania i dyplom MBA.
Obecnie w całym kraju działa ok. 6,2 tys. licencjonowanych pośredników. Nikt nie wie, ilu działa w szarej strefie. Inspekcja Handlowa przyłapała niedawno siedmiu nielegalnych pośredników (po skontrolowaniu 118 agencji w kilku miastach). Ale sami kontrolerzy przyznają, że jest to czubek góry lodowej, np. kiedy dostali donos na nielegalną agencję w prywatnym mieszkaniu, mogli co najwyżej pocałować klamkę.
Polska Federacja Rynku Nieruchomości będzie zabiegała o utrzymanie przynajmniej grzywny. - Ukarany nią przedsiębiorca trafi do rejestru skazanych, co znacznie utrudni mu życie, np. przez pięć lat nie będzie mógł robić kariery w samorządzie terytorialnym - mówi Scheller.

dom.gazeta.pl/nieruchomosci/1,73497,3993686.html

nowiciusz
Posty: 19
Rejestracja: 16 mar 2007, 11:19

Post autor: nowiciusz » 18 mar 2007, 9:23

Ciekawy artykuł, ciekawa Twoja sugestia. Szkoda tylko, że nie możemy nic zrobić, a może możemy? Tylko co?

pozdrawiam
nowiciusz

yaacek
Posty: 37
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:13

Post autor: yaacek » 18 mar 2007, 10:15

zawsze mozemy kupic slownik ortograficzny. ale to tak na marginesie.
generalnie czarny PR poprzedza zatwierdzenie ustawy , ktorej projekt zostal przeslany do sejmu. w mediach trwa nagonka na posrednikow, tak jak wczesniej na notariuszy, komornikow i prawnikow. kaczuchy , rozbijaja "uklad" i nikt ich w tym nie zatrzyma. mozemy sobie ponarzekac, ale moim zdaniem temat jest przesadzony.

yaacek

epopeja
Posty: 9
Rejestracja: 14 mar 2007, 21:35

Post autor: epopeja » 18 mar 2007, 10:22

[quote:f679fbe703="yaacek;4633"]zawsze mozemy kupic slownik ortograficzny. ale to tak na marginesie.
generalnie czarny PR poprzedza zatwierdzenie ustawy , ktorej projekt zostal przeslany do sejmu. w mediach trwa nagonka na posrednikow, tak jak wczesniej na notariuszy, komornikow i prawnikow. kaczuchy , rozbijaja "uklad" i nikt ich w tym nie zatrzyma. mozemy sobie ponarzekac, ale moim zdaniem temat jest przesadzony.

yaacek[/quote:f679fbe703]

Nie masz racji. Czarny PR można wybielić. Wystarczy by nieruchomisci wynajeli dobre pióra RP . Wiele ustaw spadało gdy sie mądrze za to zabrać. Niez zapominajcie o instytucji legalnego lobbingu .

ODPOWIEDZ