Moje pytania z ustnego 1-2 luty

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
julka
Posty: 51
Rejestracja: 06 lis 2006, 12:00

Post autor: julka » 06 lut 2007, 10:21

w swojej symulacji w pierwszym etapie przed podpisaniem umowy posrednictwa, wlasciwie juz w czasie rozmowy telefonicznej prosze klienta o przyniesienie ze soba podstawowych dokumentow dotyczacych wlasnosci -
czyli akt notarialny nabycia nieruchomosci i aktualny wypis z ksiegi wieczystej ( jeslki posiada) oczywiscie musi miec przy sobie dowod osobisty, wypelniam karte mieskznia na podstawie informacji ktore podaje mi sprzedajacy, nastepnie podpisuje umowe posrdnictwa - w umowie tej sprzedajacy oświadcza ponadto że jest właścicielem tej nieruchomosci. Dopoiero pozniej nastepuja ogledziny nieruchomosci, juz po weryfikacji stanu prawnego danej nieruchomosci. Nie wyobrazam sobie zebym robila to wszystko przed podpisaniem umowy, przeciez to jest pare godzin pracy w zasadzie za darmo...

julka
Posty: 51
Rejestracja: 06 lis 2006, 12:00

Post autor: julka » 06 lut 2007, 10:39

moze ktos jeszce kto napisal juz symulacje wypowie sie na ten temat, sama juz nie wiem jak pisac, chociaz to co napisalam wczesniej wydaje mi sie jak najbardziej logiczne i mysle ze w 80% agencji tak jest, to nie jestem pewna czy tak faktycznie powinno byc napisane w symulacji, bardzo prosze o rozwianie moich watpliwosci - lada dzien musze je wyslac ..

lexi
Posty: 66
Rejestracja: 17 gru 2006, 15:37

Post autor: lexi » 06 lut 2007, 11:05

Cześć, nie chcę się tu specjalnie wymądrzać, bo jak już pisałam sama mam błędy i sama poddałam się złym sugestiom, ale akurat w tym wypadku nam wbijano do głowy, że powinniśmy się umawiać z klientem w ten sposób, że to MY udamy się najpierw obejrzeć tę oferowaną do zbycia nieruchomość, umawiamy się, że na to spotkanie Zamawiający przygotuje dokumenty, które posiada i po wstępnej weryfikacji podpiszemy umowę. Pewnie jak to w życiu, w praktyce jest różnie :-)
Tutaj pojawia się problem (znowu różnie interpretowany) podpisywania umowy poza siedzibą Biura Pośrednika/Przedsiębiorcy i możliwość odstąpienia od tej umowy w ciągu 10 dni.
Problemu powyższego nie ma jeśli klient grzecznie przyjdzie do Biura i podpisze umowę. Tyle tylko, że w praktyce wszyscy podpisują umowy w oferowanym lokalu/ domu itp., a nie "ganiają" klienta ponownie do biura.

olek_k1
Posty: 24
Rejestracja: 28 paź 2006, 16:22

Post autor: olek_k1 » 06 lut 2007, 11:16

[quote:ac4f51b753="julka;3785"]nawet na stronach "nieruchomosci" jest taki szkielet transakcji z ktorego wynika ze najpierw podpisujemy umowe posrednictwa, napiszcie jak wy mieliscie w swoich transakcjach bo teraz to ja juz zglupialam...[/quote:ac4f51b753]

Ja w symulacjach miałem najpierw wizytę u klienta, wizję lokalną z opisem nieruchomości a dopiero potem umowę. Ustny zdałem, nikt z Komisji nie negował takiej kolejności.

olek_k1
Posty: 24
Rejestracja: 28 paź 2006, 16:22

Post autor: olek_k1 » 06 lut 2007, 11:23

Jeszcze jedna uwaga, wydaje mi sie,że ta wizja powinna być przed podpisaniem umowy. klient może powiedzieć ,że lokal jest w idealnym stanie i ogólnie jest super i na tej podstawie poda cenę do umowy. A po wizji okazuje się , zeto co miało być idealnym stanem jest po prostu do remontu generalnego. I co wtedy?? żadnej szansy na sprzedaż w cenie wymyślonej przez Klienta! Owszem masz umowę ale teraz możesz dopiero inwestować w nią a efekt może być żaden. Oczywiście zawsze można podpisać aneks do umowy ze zmianą oferowanej ceny. Jak można zrobić kartę obiektu bez wizji?? To chyba nie do końca zgodne z tym ,że pośrednik działa ze szczególną starannością. Ona nie tyczy się tylko badania stanu prawnego ale także rzeczywistego.
Pozdrawiam wszystkich.

Alicja
Posty: 101
Rejestracja: 30 maja 2006, 7:10

Post autor: Alicja » 06 lut 2007, 20:59

Ja też miałam wiele zastrzeżeń do swojej opiekunki, wydawało mi się, że sama zauważyłam więcej błędów u siebie niż ona. Ale najbardziej polegałam na własnym drążeniu ustaw. Jedną z uwag, która bardzo mi się podobała, było podpowiedź jednego z wykładowców, żeby w przypadku stwierdzenia błędów u siebie po złożeniu już symulacji, powiedzieć, że przedtem byłam niedouczona, a teraz zapoznałam się z ustawami i wiem jak być powinno. A co do tych cudzoziemców to ja bym optowała za przedwstępną pod warunkiem, bo warunkowe wynikają faktycznie z ustawy, kiedy uprawniony do pierwokupu może wypowiedzieć się dopiero po podpisaniu umowy sprzedaży, a tu może dojść według ustawy do umowy sprzedaży dopiero po uzyskaniu zezwolenia. Taka jest moja opinia.

BeTe
Posty: 38
Rejestracja: 01 lis 2006, 0:23

Post autor: BeTe » 10 lut 2007, 13:04

[quote:594f0157e5="lexi;3817"]Alicjo, prawdowpodobnie Cię zaskoczę, ale to właśnie JEDNA z WYMIENIONYCH przez Ciebie osób kazała mi zostawić w nazwie rodzaju transakcji słowo ZAKUP i mówiła, że nie potrzebnie dopisuję "sprzedaż od strony popytowej", bo i tak się wybronię. Ja słuchałam co mówią i mam to wszystko zapisane, rownież opinie innych, nie wymienionych przez Ciebie osób - wykładowców, którzy mówili, że używanie potocznego słownictwa nie jest błędem, bo klient przychodzi "kupić"i, że ich zdaniem ta poprawność językowa została przez komisję doprowadzona do przesadnych rozmiarów - powtarzam to słowa Wykładowcy, nawiasem mówiąc ta osoba została niedawno nagrodzona przez Federację za swoją działalność. Co do mojego bezpośredniego opiekuna praktyk to jestem bardzo rozczarowana, ponieważ teraz niestety sama wyłapuję różne drobne błędy, ns które ta osoba nie zwróciła uwagi w moich symulacjach. Niektóre nawet całkiem poważne, np. sama zmieniłam narodowość "swojego" cudzoziemca w symulacji, bo opiekun nie zwrócił mi uwagi, że w opisanej sytuacji "mój" cudzoziemiec wcale nie musi występować o zezwolenie. Ico? Jakie ja mam mieć zdanie na temat tej osoby? Ja jeszcze na tamtym etapie przygotowań do egzaminu miałam prawo do błędu, ta osoba raczej już nie. Więc nie zawsze można mieć zaufanie do osób wykładających na kursach i prowadzących praktyki.
A co do egzaminu to oczywiście, że jest do zdania i jeśli nie zdam to z pewnością nie będę "wieszała psów" na Komisji tylko uznam, że jestem niedouczona.
A, jeszcze coś. Przy okazji mam pytanie. Ciekawa jestem Twojej opinii. Otóż napisałam w symulacji z tym "swoim" cudzoziemcem, że strony zawarły "umowę warunkową", oczywiście notarialną i oczywiście potem następną już przenoszącą własność nieruchomości. I z tym też mam "myślówę", bo konsultowałam to z notariuszami. Jeden odpowiedział, że w przypadku kiedy cudzoziemiec czeka na zezwolenie to on tworzy "umowę przedwstępną pod warunkiem", a inna pani notariusz powiedziała mi, że są dwie szkoły w środowisku, jedna to wymieniona wyżej, a druga, że - cytuję " jeśli warunek wynika z obowiązków ustawowych to podpisuje się "warunkową", a jeśli warunek to np. spłacenie hipoteki czy inny, nie wynikający z ustawy to "przedwstępną pod warunkiem". Dalej ta sama pani notariusz powiedziała, że dla cudzoziemca czekającego na zezwolenie na zakup nieruchomości tworzy właśnie umowy "warunkowe". I co ja mam z tym zrobić?!
I znowu wiem też, że jedna z wymienionych przez Ciebie osób uważa, że to powinna być umowa "przedwstępna pod warunkiem", z kolei wspomniana przez mnie opiekunka praktyk uważa, że może być "warunkowa".
Pozostaje mi tylko zawyć POOOOOMOCY!!! :-))))
Pozdrawiam, Ola[/quote:594f0157e5]

Koleżanki i Koledzy, jakiż to bełkot wkrada się do naszego zawodowego języka. Czy każda grupa zawodowa musi się silić na takie sformuowania, przecież to bełkot, slang i brak szacunku dla klienta i języka POLSKIEGO! Pamiętajmy, że w swojej pracy spotykamy się ze zwykłymi ludźmi i jeśli zaczniemy z nini w ten sposób rozmawiać większość z nich uzna nas za arogantów. Przecież to samo można powiedzieć po ludzku, aby zrozumiał to każdy, od klienta z niepełnym podstawowym po profesora. Myślę, że takie pomysły rodzą się w głowach wyjątkowych snobów i arogantów. Trochę zdrowego rozsądku!
Pozdrawiam wszystkich z poczuciem zdrowego rozsądku.
Tadeusz

staniak
Posty: 142
Rejestracja: 24 wrz 2006, 0:36

Post autor: staniak » 10 lut 2007, 15:10

[quote:cbe1a52d5e="Alicja;3841"]Ja też miałam wiele zastrzeżeń do swojej opiekunki, wydawało mi się, że sama zauważyłam więcej błędów u siebie niż ona. Ale najbardziej polegałam na własnym drążeniu ustaw. Jedną z uwag, która bardzo mi się podobała, było podpowiedź jednego z wykładowców, żeby w przypadku stwierdzenia błędów u siebie po złożeniu już symulacji, powiedzieć, że przedtem byłam niedouczona, a teraz zapoznałam się z ustawami i wiem jak być powinno. A co do tych cudzoziemców to ja bym optowała za przedwstępną pod warunkiem, bo warunkowe wynikają faktycznie z ustawy, kiedy uprawniony do pierwokupu może wypowiedzieć się dopiero po podpisaniu umowy sprzedaży, a tu może dojść według ustawy do umowy sprzedaży dopiero po uzyskaniu zezwolenia. Taka jest moja opinia.[/quote:cbe1a52d5e]

Chodzi o umowę warunkową czyli przedwstępną zobowiązującą do przeniesienia własności czyli tylko w formie aktu notarialnego.Umowa sprzedaży jest umową przenoszącą własność czyli nie może być zawarta pod warunkiem.

tomaz1
Posty: 5
Rejestracja: 20 wrz 2006, 23:13

Post autor: tomaz1 » 12 lut 2007, 15:49

Witam wszystkich!! To moje pytania z ustnego
1. Ile działów zawiera KW i co one obejmują?
2. Co to są ośrodki migracyjne?
3. Co powinna zawierać umowa najmu i jakie są jej istotne postanowienia.? Co to jest najem okazjonalny?
5. Kto i w jakiej formie stwierdza, że lokal spełnia warunki do ustanowienia odrębnej własności? ( odp. chodzi o zaswiadczenie wydanne przez starostę)
6. W jakim przypadku do ustanowienia odrębnej własności zaświadczenie takie nie jest potrzebne?
Komisja była przynajmniej dla mnie wporządku, w mojej grupie na ustnym oblała połowa ja byłem w tej szczęśliwej połowie. życzę wszystkim powodzenia szczególnie takiej sympatycznej babce z Krakowa co oblała ustny ale to chyba przez to ,że sie za bardzo stresowała(postawiła na mnie skrzynkę piwa, że zdam :-) ) . Pozdrawiam z Elbląga

tomaz1
Posty: 5
Rejestracja: 20 wrz 2006, 23:13

Post autor: tomaz1 » 12 lut 2007, 16:12

Witam wszystkich!! To moje pytania z ustnego
1. Ile działów zawiera KW i co one obejmują?
2. Co to są ośrodki migracyjne?
3. Co powinna zawierać umowa najmu i jakie są jej istotne postanowienia.? Co to jest najem okazjonalny?
5. Kto i w jakiej formie stwierdza, że lokal spełnia warunki do ustanowienia odrębnej własności? ( odp. chodzi o zaswiadczenie wydanne przez starostę)
6. W jakim przypadku do ustanowienia odrębnej własności zaświadczenie takie nie jest potrzebne?
Komisja była przynajmniej dla mnie wporządku, w mojej grupie na ustnym oblała połowa ja byłem w tej szczęśliwej połowie. życzę wszystkim powodzenia szczególnie takiej sympatycznej babce z Krakowa co oblała ustny ale to chyba przez to ,że sie za bardzo stresowała(postawiła na mnie skrzynkę piwa, że zdam :-) ) . Pozdrawiam z Elbląga

placek
Posty: 19
Rejestracja: 02 kwie 2006, 18:19

Post autor: placek » 01 mar 2007, 23:49

1/ Podaj definicje działki budowlanej wg uogn
2/ Jaka jest roznica pomiedzy najmem lokalu uzytkowego/dla firmy/ a najmen mieszkania
3/ przeprowadz transakcje sprzedazy gosp. rolnego/ dla utrudnienia obora w trakcie budowy/?
4/ Jak posrednik weryfikuje pow. uzytkową podaną przez zamawiającego?
5/ Co to jest apostille?
6/ Znaczenie MLS w inesnsyfikacji sprzdazy nieruchomości?

Ona22
Posty: 62
Rejestracja: 22 sty 2007, 12:20

Post autor: Ona22 » 02 mar 2007, 13:47

Moje pytania z ustnego:
- Etapy powstawania nieruchomości lokalowej.
- Zależności między KW macierzystą a KW powstałą dla nieruchomości lokalowej
- Coś o cudzoziemcach , nie potrafie powtórzyć o co chodziło (kosmos jak dla mnie)
- ekspektatywa
- plan miejscowy
- opłaty przy sprzedaży działki budowlanej
Myślałam , ze zdałam, ale niestety , dwa pierwsze pytania były beznadziejne, nie wiem co komisja chciala usłyszeć - w pierwszym przedstawiłam jak wyglądają formalności prowadzące do uzyskania zaświadczenia od starosty, że jest to samodzielny lokal mieszkalny. Niestety to nie wystarczylo...czekali na dalsze wypowiedzi. Może ktoś zna odpowiedż na pytanie.
Jeżeli chodzi o pytanie nr 2 też nie jestem pewna czy odp. poprawnie, reszta prosta, ale niestety zabrakło mi punktów...oblałam
Renata123 odezwij sie do mnie ( to Ty chciałaś moje notatki na ustnym. Pozdrawiam

ODPOWIEDZ