Kto Mi Może Wyjaśnić

Jeśli Twój problem nie jest związany z rynkiem nieruchomości - to najlepsze miejsce do dyskusji
Madziora
Posty: 1
Rejestracja: 05 cze 2007, 19:01

Post autor: Madziora » 05 cze 2007, 19:08

Witam :)
Mam prośbe: czy ktoś mógłby mi pomóc w zadaniu :
Scharakteryzować rolę cuklu koniunkturalnego w kształtowaniu się rynku nieruchomości.
Bardzo dziękuję za pomoc :) . Pozdrawiam.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 19 cze 2007, 13:43

Według Leksykonu Rzeczoznawcy Majątkowego – Cykl koniunkturalny to wahania ogólnej działalności gospodarczej, o których świadczą cykliczne zmiany w dochodzie narodowym, cenach produktów i usług, stopach procentowych, poziomie zatrudnienia itp.
Cykle wywołane zostają zmianami w globalnej podaży lub zmianami w globalnym popycie. Wśród licznych teorii cyklu koniunkturalnego wyróżnia się tzw. Teorię monetarną (przyczyną cykli jest podaż pieniądza), teorię innowacji (występowanie cykli wywołane jest spiętrzeniem się ważnych wynalazków), teorię psychologiczną (cykl wywołany jest rozszerzeniem się postaw pesymistycznych lub optymistycznych), teorię przeinwestowania (nasilenie działalności inwestycyjnej prowadzi do nadprodukcji), teorię polityczną (politykę makroekonomiczną wyznaczają teoretycy i politycy).
Z punktu widzenia okresu trwania cyklu wyróżnia się:
-cykl klasyczny, zwany cyklem Juglara, w którym występują cztery fazy: kryzys, depresja, ożywienie, rozkwit; pełny okres cyklu waha się od 6 do 12 lat; cechuj go duża amplituda wahań
-cykl Kitchina, trwający około 3,5 roku;
-cykl Kondratiewa, o długim okresie trwania, sięgającym 50 do 60 lat; cykl dwufazowy, obejmujący fazę wzrostową i spadkową.
Cyklom koniunkturalnym podlegają wszystkie rynki (regiony, kraje, branże itp.). Wahania w tempie ich rozwoju często oddziałują na siebie, wywołując sprzężenia zwrotne.

ODPOWIEDZ