nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
slasz
Posty: 8
Rejestracja: 23 kwie 2006, 17:27

Post autor: slasz » 13 mar 2007, 19:54

Proponuję nowy wątek o tematyce wskazanej w tytule. Możemy tu m. inn. konsultować pytania egzaminacyjne i inne problemy ściśle związane z tematem. Moje pytanie - jedno z pytań na teście brzmi:
Nabycie nieruchomości zabudowanej kamienicą na rynku w krakowie wymaga zezwolenia, jeżeli nabywcą będzie:
a) obywatel Wielkiej Brytanii, który zamierza mieszkania wynajmować
b) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Estonii
c) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Australii
Na egzaminie zaznaczyłem tylko odpowiedź c) i nie uznano mi jej. Czy macie jakieś pomysły, jak je uzasadniacie. Przestudiowałem trochę literatury i niestety nie mam tu pewności.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 14 mar 2007, 12:13

Ciekaw jestem, jakie odpowiedzi były traktowane przez egzaminatorów za poprawne. Zawsze można tak sformułować pytania, że nie będzie wiadomo jaka odpowiedź jest dobra. Zresztą sama ustawa o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców ma wady. Można np. zapytać czy poprawnie jest pytać o spółki z o.o. w Estonii i Australii skoro nie wiemy czy w tych krajach prawo przewiduje tego typu spółki? Ustawa mówi o osobach prawnych mających siedzibę za granicą, nieposiadających osobowości prawnej spółkach osób utworzonych zgodnie z ustawodawstwem państw obcych. Nie pisze zaś o spółkach z o.o. bo może akurat w Estonii nie ma takich spółek, przecież tego nie wiemy, no chyba że tylko specjaliści tematu. Kolejna sprawa to temet zwolnień cudzoziemców z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Art. 8 ust 2 mówi, że „nie jest wymagane uzyskanie zezwolenia przez cudzoziemców, będących obywatelami lub przedsiębiorcami państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z wyjątkiem nabycia 1) nieruchomości rolnych i leśnych, przez okres 12 lat od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej; 2) drugiego domu, przez okres 5 lat od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej.” Czy obywatele w tym rozumieniu to osoby fizyczne, a przedsiębiorcy to osoby prawne i spółki? Zauważmy, że w art. 8 ust. 2a. pisze, że „Nie jest wymagane uzyskanie zezwolenia przez cudzoziemców, będących obywatelami państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego w okresach określonych w ust. 2, w przypadku…” Tutaj jest mowa tylko o obywatelach. Czy należy przez nich rozumieć wszystkich „cudzoziemców” wyliczonych w art. 1 ust 2 ustawy czy tylko osoby fizyczne?

To tak na początek. Co o tym myślicie?

surrealista
Posty: 2
Rejestracja: 19 lis 2006, 0:35

Post autor: surrealista » 14 mar 2007, 14:29

Faktycznie w ustawie jest sporo niedomówień, a egzaminatorzy to skwapliwie wykorzystuja ukladajac pytania, na ktore nie ma 100% pewnych odpowiedzi.
TAK przy okazji chiałbym zapytac o odp a do tego pytania. W jednym z rozwiązań zaznaczono ją jako prawidłową, dlaczego? Bede wdzieczny, jesli ktoś biegły w tej ustawie wytłumaczy mi korelacje art.8.1 "Nie wymaga uzyskania zezwolenia": ptk 1-7 i ustepu 2 tegoż art." Nie wymaga ezwolenia przez cudzoziemców z EOG z wyjątkiem n. rolnych i lesnych przez 12 lat i drugiego domu przez5 lat + wlaczenia i wyjatki w art 2a i 8.3.
JA z tego zrozumiałem że jezeli ktos jest obywatelem lub przedsiebiorcą z EOG to moze nabyc kazda nieruchomosc z wyjatkiem rolnych lesnych i drugiego domu chyba ze zajda inne zwolnienia w przypadku tych trzech sytuacji. Czy to sluszna interpretacja? Bo w takim razie obywatel wielkiej Brytanii moglby nabyc bez zezwolenia kamienice w Krakowie ktora chce wynajmowac. Jesli nie niech mi ktos wytlumaczy prosze dlaczego ???

lusia
Posty: 42
Rejestracja: 10 lis 2006, 13:45

Post autor: lusia » 15 mar 2007, 9:30

Tego nikt chyba nie jest w stanie wytłumaczyć.Kamienicę w Krakowie może kupić obywatel Wielkiej Brytanii.Potwierdziło to kilku notariuszy.Nie byli mi jednak w stanie podać dokładnie podstawy prawnej.Chyba ustawodawca nie przemyślał do końca i mamy znów luki prawne?

aldonakwiatkows
Posty: 64
Rejestracja: 05 paź 2006, 21:49

Post autor: aldonakwiatkows » 16 mar 2007, 23:36

Mam mało czasu ale wydaje mi się,że ob.Wielkiej Brytani na pewno ponieważ nie zamierza mieszkać a wynajmować. A przepisy mówią,żę trzeba zamieszkiwać w Polsce 4 lata,aby nabyć. Podrąż to nie mam już czasu.

nowiciusz
Posty: 19
Rejestracja: 16 mar 2007, 11:19

Post autor: nowiciusz » 17 mar 2007, 5:17

Hmm czy kamienicę możemy uznać za "drugi dom"? - Z pytania nie wynika na jaki cel spółka chce nabyć nieruchomość - nie wiemy czy na cele rekreacyjno-wypoczynkowe?
a co do: "A przepisy mówią, że trzeba zamieszkiwać w Polsce 4 lata, aby nabyć nieruchomość" to przepisy mówią, że nieprzerwanie zamieszkuje conajmniej 4 lata.
wydaje mi się, bo niestety nie jestem pewien, że prawidłowa odpowiedz to A,B,C
A - bo nie mieszka 4 lata i nie wiem czy kamienicę można uznać za drugi dom
B - bo nie jest wskazany cel nabycia
C- z oczywistych powodów
Proszę o dalsze sugestie, zastanówmy się wspólnie.
Nowiciusz

yaacek
Posty: 37
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:13

Post autor: yaacek » 17 mar 2007, 12:51

[quote:2f1836c1ca="nowiciusz;4623"]Hmm czy kamienicę możemy uznać za "drugi dom"? - Z pytania nie wynika na jaki cel spółka chce nabyć nieruchomość - nie wiemy czy na cele rekreacyjno-wypoczynkowe?

wynika. w pytaniu jest napisane ze celem wynajmu.

yaacek

nowiciusz
Posty: 19
Rejestracja: 16 mar 2007, 11:19

Post autor: nowiciusz » 17 mar 2007, 16:45

Czyli zgodzisz się, że odpowiedz A,B,C

nowiciusz
Posty: 19
Rejestracja: 16 mar 2007, 11:19

Post autor: nowiciusz » 17 mar 2007, 23:00

Wydaje mi się, że problem został podsumowany, poprawnymi odpowiedziami są; B i C
pozdrawiam wszystkich
nowiciusz

aldonakwiatkows
Posty: 64
Rejestracja: 05 paź 2006, 21:49

Post autor: aldonakwiatkows » 19 mar 2007, 13:26

Jak to w pytaniu a. jest napisane, że Obyw.W.Brytani chce kupić na wynajem KAMIENICę i mieszkania wynajmować.W domyśle nie mieszka w Polsce,bo byłoby napisane w pytaniu.

nowiciusz
Posty: 19
Rejestracja: 16 mar 2007, 11:19

Post autor: nowiciusz » 23 mar 2007, 7:18

Mam za sobą jeden nieudany już egzamin - właśnie pytania z ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców mnie położyły i ustawy o rachunkowości. Już niedługo, bo 11 kwietnia jadę ponownie i jestem dobrej myśli, trzymajcie za mnie kciuki i za wszystkich, którzy będą zdawać.
__________
nowiciusz

lexi
Posty: 66
Rejestracja: 17 gru 2006, 15:37

Post autor: lexi » 23 mar 2007, 15:02

Tak przy okazji tych nieszczęsnych cudzoziemców - czy Ktoś ma może pytania z ostatniego egzaminu - (może z osób, które nie zdały, a były już w MB i sfotografowały je???) - jeśli tak to "wrzućcie" je na forum, w tym teście były nowe pytania dotyczące cudzoziemcow, nie pamiętam ich dokładnie, ale wcześniej ich w testach nie było. Takie dość ciekawe :-)))
Trzymam kciuki za wszystkich przygotowujących się do egzaminu, powodzenia!!!
Pozdr. Ola

agata
Posty: 23
Rejestracja: 28 maja 2006, 13:07

Post autor: agata » 23 mar 2007, 20:55

Poprawne odp. to A,B,C. Wszyscy sa cudzoziemcami a kamienica nie jest "drugim domem".

irena111
Posty: 18
Rejestracja: 19 lut 2007, 15:03

Post autor: irena111 » 23 mar 2007, 23:06

Jestem z forum zarządców , uporządkowałam pytania z cudzoziemcami które zebrałam z postów. Mozna dopisywać kolejne. Gdyby jakieś pomylki w odpowiedziach prosze prostować.
1. Nabycie nieruchomości zabudowanej kamienicą na rynku w Krakowie wymaga zezwolenia, jeżeli nabywcą będzie:
0 obywatel Wielkiej Brytanii, który zamierza mieszkania wynajmować
1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Estonii
1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Austrii
2.Nieruchomość położoną w Warszawie zabudowaną halami magazynowymi i oznaczoną w rejestrze gruntów symbolem Ba bez zezwolenia może nabyć:
1 obywatel Niemiec;
1 obywatelka Wietnamu zamieszkująca w Polsce od 8 lat na podstawie zezwolenia na osiedlenie się;
0 obywatel Białorusi, którego żona od dwóch lat posiada polskie obywatelstwo

3. Minister właściwy do spraw wewnętrznych może zezwolić na nabycie nieruchomości cudzoziemcowi, jeżeli:
1 cudzoziemiec wykaże, że istnieją więzi łączące go z Polską;
1 nabycie nieruchomości przez cudzoziemca nie spowoduje zagrożenia porządku publicznego;
0 cudzoziemiec złoży oświadczenie, że nie dokona zbycia nieruchomości będącej przedmiotem wniosku w terminie 5 lat od dnia jej nabycia.

5. Obywatel Izraela na nabycie 85% udziałów w spółce zoo z siedzibą w Katowicach ze 100% kapitałem polskim będącą użytkownikiem wieczystym nieruchomości:
a) nie wymaga uzyskania zezwolenia
b) wymaga uzyskania zezwolenia
c) nie wymaga uzyskania zezwolenia, jeżeli nieruchomości oddane w użytkowanie wieczyste spółce nie stanowią nieruchomości rolnej

6. Nieruchomość położoną w Warszawie zabudowaną halami magazynowymi i oznaczoną w rejestrze gruntów symbolem Ba bez zezwolenia może nabyć:
1 obywatel Niemiec;
1 obywatelka Wietnamu zamieszkująca w Polsce od 8 lat na podstawie zezwolenia na osiedlenie się;
0 obywatel Białorusi, którego żona od dwóch lat posiada polskie obywatelstwo.

7. Obywatel Holandii wystąpił z wnioskiem o wydanie zezwolenia na nabycie nieruchomości w Polsce, ale w toku postępowania jej zbywca oświadczył, że nie jest już zainteresowany sprzedaż nieruchomości. W tym przypadku minister właściwy do spraw wewnętrznych:
0 wzywa cudzoziemca do złożenia wniosku o zawieszenie postępowania do czasu znalezienia przez niego innej nieruchomości;
1 umarza postępowanie w tej sprawie;
0 może wydać zezwolenie, gdyż dotyczy ono konkretnego cudzoziemca, a nie konkretnej nieruchomości.

8. Obywatel Niemiec na podstawie testamentu swojej matki odziedziczył nieruchomość rolną o powierzchni 45ha, położoną na terenie Polski. W tej sytuacji:
0 powinien wystąpić z wnioskiem o wydanie zezwolenia w terminie 2 lat od dnia śmierci swojej matki;
0 powinien wystąpić z wnioskiem o wydanie zezwolenia w terminie 2 lat od dania ogłoszenia testamentu przez sąd;
1 nie musi występować z wnioskiem o wydanie zezwolenia.

9. Nabycie przez obywatela Holandii nieruchomości rolnej o powierzchni 55 ha położonej w województwie wielkopolskim:
0 nie wymaga zezwolenia;
0 nie wymaga zezwolenia, jeżeli osoba ta zamieszkuje w Polsce i prowadzi na nabywanej nieruchomości osobiście gospodarstwo rolne od 3 lat na podstawie umowy dzierżawy z data pewną;
1 nie wymaga zezwolenia, jeżeli osoba ta zamieszkuje w Polsce i prowadzi na nabywanej nieruchomości osobiście gospodarstwo rolne od 7 lat na podstawie umowy dzierżawy z data pewną.

10. Samodzielny lokal mieszkalny w Sopocie wraz z odpowiednim udziałem w nieruchomościach stanowiących drogi dojazdowe do osiedla i teren zieleni parkowej bez zezwolenia może nabyć:
1 obywatel Niemiec, który jest już właścicielem innej nieruchomości położonej w Polsce;
0 obywatelka Wietnamu zamieszkująca w Polsce od 8 lat na podstawie zezwolenia na osiedlenie się;
0 obywatel Białorusi, którego żona od dwóch lat posiada obywatelstwo polskie.

11. Nabycie nieruchomości położonej na terenie Polski przez spółkę z ograniczona odpowiedzialnością z siedzibą w Norwegii będzie wymagało zezwolenia:
0 w każdym przypadku;
0 tylko na nabycie nieruchomości rolnej powyżej 1 ha;
1 na każde nabycie nieruchomości leśnej.

12. W przypadku, gdy Minister Obrony Narodowej wniesie sprzeciw na nabycie nieruchomości rolnej przez cudzoziemca, to minister właściwy do spraw wewnętrznych:
1 nie może wydać zezwolenia;
0 może wydać zezwolenie, jeżeli sprzeciwu nie wniesie minister właściwy do spraw rozwoju wsi;
0 może wystąpić do Ministra Obrony Narodowej z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy.

13. W przypadku, gdy minister właściwy do spraw rozwoju wsi wniesie sprzeciw na nabycie nieruchomości rolnej przez cudzoziemca, to minister właściwy do spraw wewnętrznych:
1 nie może wydać zezwolenia;
0 może wydać zezwolenie, pod warunkiem nieskorzystania przez Agencję Nieruchomości Rolnych z przysługującego jej prawa pierwokupu nieruchomości:
0 może wystąpić do ministra właściwego do spraw wsi z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy.

irena111
Posty: 18
Rejestracja: 19 lut 2007, 15:03

Post autor: irena111 » 23 mar 2007, 23:20

(cd )
Są jeszcze takie proste pytania ze strony ministerstwa, ale tych już nie wklejam.
Ja z kolei poszukuję testów z egzmaninów pisemnych na zarzadcę nieruchomości. W kwietniu zdaję, może ktoś dysponuje i podrzuci na moją skrzynkę.
Irena111

ODPOWIEDZ