Nadchodzą zmiany w spółdzielniach

Zarządzanie nieruchomościami, sprawy dotyczące zarzadców nieruchomości i kandydatów na zarządców. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
marko
Posty: 48
Rejestracja: 29 maja 2006, 21:34

Post autor: marko » 28 kwie 2007, 22:48

Witam !!!!
ZMIANA PRAWA Lokatorzy mieszkań spółdzielczych będą mogli nabyć je na własność już za kilka złotych.

Dziś posłowie będą głosowali nad przyjęciem projektu nowelizacji ustawy z 15 grudnia 2001 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2001 r. nr 4, poz. 27 z późn. zm.). Zgodnie z nim spółdzielnie nie będą mogły ustalać wartości mieszkań lokatorskich przez odjęcie od ich ceny rynkowej wysokości wpłaconego wkładu budowlanego.

– Obecnie koszt przekształcenia takiego mieszkania w dużym mieście sięga kilkudziesięciu tysięcy złotych – podkreśla Grzegorz Tobiszowski, przewodniczący sejmowej komisji zajmującej się nowelizacją.

Nowe przepisy przewidują, że lokatorzy będą mogli otrzymać odrębną własność lokalu już po wpłaceniu nominalnej kwoty kredytu umorzonego przez państwo w latach 70. i 80. ubiegłego stulecia, którą spółdzielnia musi teraz odprowadzić do Skarbu Państwa. Będzie to kwota od kilku do kilkudziesięciu złotych.

Nowelizacja zakłada też stopniową likwidację spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Od momentu wejścia nowych przepisów (jak zapewniają posłowie – od początku lipca tego roku) spółdzielczą własność będą mogły ustanawiać wyłącznie spółdzielnie, które nie uregulowały jeszcze stanu prawnego swoich gruntów. Poza tym do ustawy zostanie dodany zupełnie nowy rozdział o nazwie Prawa członków spółdzielni mieszkaniowej. Każdy członek spółdzielni mieszkaniowej będzie mógł bez uzasadnienia wystąpić do zarządu spółdzielni z prośbą o dostarczenie mu odpisu statutu i regulaminów oraz kopii uchwał organów spółdzielni i protokołów obrad organów spółdzielni. Dostępne będą również protokoły lustracji i faktury handlowe otrzymywane przez spółdzielnie od przedsiębiorców.

JAKIE MOGą BYć SKUTKI NOWELIZACJI

• Spółdzielcy będą mieli większy wpływ na zarządzanie swoim majątkiem • Zarząd spółdzielni ma ponosić odpowiedzialność za nadużycia i łamanie praw członków spółdzielni • Przyspieszenie i zmniejszenie kosztów przekształceń

Jak podkreśla Lidia Staroń, poseł PO, obowiązek ujawniania części tych dokumentów członkom spółdzielni występuje już teraz, ale jest nagminnie nieprzestrzegany. Dlatego też nowa regulacja przewiduje odpowiedzialność karną członków zarządu, którzy nie przestrzegają praw członków i celowo utrudniają przekształcenia własnościowe w spółdzielniach. Na łamiących prawo prezesów będą mogły być nakładane grzywny w wysokości nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

ODPOWIEDZ