Nieuregulowana sprawa spadkowa.

Podatek od spadków i darowizn oraz Kodeks cywilny - procedury postępowania przy spadkach. Znasz takie pojęcia: zachowek, zstępni, wstępni, pasierb - mogą się przydać...
Ona22
Posty: 62
Rejestracja: 22 sty 2007, 12:20

Post autor: Ona22 » 29 cze 2007, 13:58

Witam.
Mam pytanie. Jak uregulować sprwy spadkowe, które nie zostały doprowadzone do należytego stanu przez popredznich spadkobierców? Sprawa wygląda następująco: mąż(1)dziedziczy kamienicę po nieżyjącej żone(2), ta natomiast odziedziczyła ją po siostrze(3) (wraz z rodzeństwem(4)) należy dodać, że sprawy spadkowe nie zostały uregulowane przez nią, siostra(3) nie miała innych osób bliskich, które mogły by odziedziczyć spadek (jej syn nie żyje, nie była zamężna). Obecie żyje tylko jedna siostra (5) oraz mąż (1) i ich dzieci. żyją również dzici pozostałego nie żyjącego już rodzeństwa (4), większość z nich nie jest nam znana z miejsca pobytu. Jak rozpocząć takie postepowanie spadkowe? Czy wystarczy złożenie wniosku do Sądu wraz z aktem zgonu żony (2) oraz wskazanie wszelkich znanych nam osób, które mogą dziedziczyć oraz opisanie sytuacji?
Bardzo prosze o poradę. Pozdrawiam
Weronika

Cały czas staram się rozwiązać sytuację opisaną powyżej. Doradzono mi rozwiązanie sprawy w następujący sposób:
Nie wystarczy złożenie wniosku do sądu i opisanie całej sytuacji.. Trzeba przeprowadzać osobne postępowania spadkowe po każdej z tych osób. Jeśli spadkobiercy tych osób umierali po śmierci interesującej nas osoby - to kolejność przeprowadzania postępowań spadkowych jest odwrotna - czyli zaczynamy od osoby, która umarła ostatnio. Jeśli adresy są ich nieznane będzie trzeba szukać przez ogłoszenie.
Sprawa dość skomplikowana, będę jednak pogłębiać wiedze na tewn temat, skonsultuję sie z prawnikiem o przebiegu sprawy na pewno napisze na forum.
Pozdrawiam

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 29 cze 2007, 21:25

Z pani opisu rzeczywiście wynika, że sprawa jest skomplikowana. Jak pani pisze na wstępie sprawy spadkowe są nieuregulowane, mąż odziedziczył kamienicę po zmarłej żonie. No właśnie – nie można mieć pewności, że odziedziczył ją jeżeli żonie nie przysługiwała własność kamienicy, tylko domniemuje się że jej przysługiwała, bonie zostało to oficjalnie, sądownie stwierdzone, po śmierci poprzedniego właściciela. Możliwe przecież, że żyją jakieś osoby, które byłyby powołane do spadku, gdyby zostało ono należycie przeprowadzone. Teraz może być utrudnione i długotrwałe stwierdzenie kto po kim dziedziczył (niewiadomo przecież czy któryś z poprzednich właścicieli zostawił testament, który powoływał jakieś inne osoby do spadku) tym niemniej lepiej tę sprawę wyjaśnić.
Potrzebny jest wniosek by wszcząć postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku. Powinien on zawierać określenie spadkodawcy, osób zainteresowanych wydaniem postanowienia o nabyciu spadku oraz informacje o istniejących testamentach (jeżeli są informacje o takowych). Do wniosku trzeba też dołączyć dowód śmierci spadkodawcy i uprawdopodobnić za pomocą wypisów z ksiąg stanu cywilnego istnienie stosunku rodzinnego - tylko jednak przy dziedziczeniu. Po złożeniu wniosku sąd wyznaczy termin rozprawy, na którą wezwie poza wnioskodawcą osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy (ustawowi i testamentowi).

Ona22
Posty: 62
Rejestracja: 22 sty 2007, 12:20

Post autor: Ona22 » 29 cze 2007, 23:33

Dziekuję Panu Panie Piotrze. Będę starała się rozwiązać problem zgodnie z Pana wskazówkami. Jak pisałam w poprzednim poście będę na bieżąco opisywać przebieg sprawy.
Pozdrawiam
Weronika

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 27 sie 2007, 22:07

Minęło już trochę czasu i może coś wiadomo jak potoczyła się sprawa? Czy rozpoczęto porządkowanie spraw kolejności dziedziczenia czy wyniknęły jakieś nowe problemy? Przypadek jest ciekawy więc proszę podzielić się z nami co się jeszcze wydarzyło.

ODPOWIEDZ