Niezaplacony czynsz a zabezpieczenie w postaci weksla

Czy znane są Ci pojęcia: umowa przedwstępna, warunkowa, rozporządzająca, zobowiązująca, przyrzeczona, licencyjna, o dzieło, najmu, dzierżawy, wzajemna, o charakterze akcesoryjnym, użytkowania, dożywocia... i wiele wiele innych
corneliato
Posty: 2
Rejestracja: 11 sty 2007, 12:46

Post autor: corneliato » 31 maja 2007, 20:17

Najemca zalega z zaplata czynszu od pol roku.

Zobowiazal sie ,ze z powodu niewyplacalnosci wystawi weksel potwierdzomy przez inna osobe ( jak sprawdzis wiarygodnosc tej osoby ?)

Jak sie zabezpieczyc ,aby w sytacjii wystawienia weksla przez niego , mozna bylo wyegzekfowac naleznosc?.( Proponowany jest odlegly termin platnosci na grudzien 07, co jest bardzo niekorzystne dla mnie )??
Posiadam mala wiedze na ten temat.

Jakie musza byc spelnione warunki, do waznosci weksla???

Czy mam jakies inne bardziej korzystna dla mnie droge wyegzekfowania naleznej kwoty??

Bardzo prosze o porade .

Dziekuje

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 01 cze 2007, 7:08

Weksel jest dosyć dobrym zabezpieczeniem wierzytelności ponieważ jest on bezwarunkowy tj. nie jest związany ze spełnieniem jakiejś innej czynności Tym bardziej jeśli weksel zostanie poręczony przez inną osobą, która będzie odpowiadać od tej chwili tak samo jak ten za kogo poręczył. Od Pana zależy czy przyjmie Pan weksel od lokatora czy nie i czy uzna Pan wiarygodność poręczyciela. W razie niespłacenia weksla uzyska pan dosyć szybko sądowy nakaz płatności. Wiadomo jednak, że zawsze może się zdarzyć iż wystawca weksla i jego poręczyciel nie posiada żadnego majątku i nie ma możliwości wyegzekwowania należności. Wtedy nawet największa ilość zabezpieczeń nie pomoże. Obecnie nie ma oficjalnie obowiązującego wzoru weksla. Przed 1 stycznia 2007r. istniała opłata skarbowa od weksla, teraz już jej nie ma. Można skorzystać z dostępnych w internecie wzorów weksli. W każdym razie weksel własny musi zawierać:
1) nazwę "weksel" w samym tekście dokumentu, w języku, w jakim go wystawiono;
2) przyrzeczenie bezwarunkowe zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej;
3) oznaczenie terminu płatności;
4) oznaczenie miejsca płatności;
5) nazwisko osoby, na której rzecz lub na której zlecenie zapłata ma być dokonana;
6) oznaczenie daty i miejsca wystawienia wekslu;
7) podpis wystawcy wekslu.

corneliato
Posty: 2
Rejestracja: 11 sty 2007, 12:46

Post autor: corneliato » 01 cze 2007, 17:15

Dziekuje za odpowiedz w interesujacej mnie sprawie.Czy moge prosic o wskazowke ,- na jakiej stronie internetowej sa wzory wekslii?
- czy powinien byc potwierdzony przez notariusza
- jaka jest procedura sadowa, dotyczaca egzekucjii weksla.

Chcialabym wczesniej uzyskac niezbedna wiedze na tej temat, aby nie popelnic bledu i uniknac problemow.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 04 cze 2007, 10:42

Wystarczy w dowolnej przeglądarce internetowej wpisać słowo weksel, a wyświetlone zostaną adresy co najmniej kilku stron na których można zobaczyć, a nawet ściągnąć i wydrukować wzory weksli. Weksel dla swojej ważności nie musi być potwierdzany przez notariusza. Wyjątek jest określony w art. 75 ustawy prawo wekslowe, który mówi, że za niepiśmiennych lub niemogących pisać może podpisać się na wekslu inna osoba, której podpis winien być uwierzytelniony przez notariusza lub władzę gminną z zaznaczeniem, że osoba ta podpisała się na życzenie niepiśmiennego lub niemogącego pisać. Uwierzytelnienie winno być umieszczone na wekslu lub na przedłużku. Egzekucja z weksla odbędzie się w postępowaniu nakazowym, w którym zostanie wydany nakaz zapłaty. Sąd wydaje nakaz zapłaty przeciwko zobowiązanemu z weksla, którego prawdziwość i treść nie nasuwają wątpliwości. Wydając nakaz zapłaty sąd orzeka, że pozwany ma w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu zaspokoić roszczenie w całości wraz z kosztami albo wnieść w tym terminie zarzuty. Jeżeli pozwany nie zapłaci nakaz sądowy przekazuje się komornikowi, który będzie poszukiwał zaspokojenia w majątku pozwanego.

ODPOWIEDZ