Nowe zasady podziału spółdzielni

Własnościowe i lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego - wszelkie problemy związane ze spółdzielczym prawem mieszkaniowym
agata
Posty: 23
Rejestracja: 28 maja 2006, 13:07

Post autor: agata » 05 kwie 2007, 12:33

Członkowie spółdzielni mieszkający w jednym bloku lub na jednym osiedlu będą mogli utworzyć własną spółdzielnię bez zgody zarządu. Do podziału wystarczy uchwała podjęta większością głosów wydzielanej jednostki - czytamy w dzisiejszej „Gazecie Prawnej”. W Sejmie kończą się prace nad nowelizacją ustawy z dnia 15 grudnia 2001 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2001 r. nr 4, poz. 27 ze zm.). Nowe przepisy mają zagwarantować spółdzielcom nie tylko tańsze przekształcenia mieszkań lokatorskich, większą kontrolę nad dokumentacją finansową spółdzielni, ale także możliwość podejmowania uchwał o podziale spółdzielni.

Jak czytamy, zgodnie z nowelizacją uchwałę o podziale spółdzielni będą mogli podjąć tylko członkowie, których prawa i obowiązki majątkowe są związane z wyodrębnianą organizacyjnie jednostką spółdzielni albo z częścią jej majątku. Może to być blok, kilka bloków albo nawet całe osiedle. Budynki muszą przy tym znajdować się na gruntach, które mają uregulowany stan prawny. Uchwała w sprawie podziału będzie podejmowana większością głosów. Powinna ona zawierać oznaczenie dotychczasowej spółdzielni i powstającej w wyniku podziału listę członków lub określenie grup członków przechodzących do powstającej spółdzielni, wstępny plan podziału składników majątkowych oraz praw i zobowiązań oraz datę podziału.

źródło: „Gazeta Prawna”, 2.04.2007

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 06 kwie 2007, 20:05

Jeśli to wejdzie w życie to ciekaw jestem jak rzeczywiście takie wydzielenie sprawdzi się w praktyce. Kłótnie ze „starą” spółdzielnią ,a nawet sprawy sądowe będą pewnie wtedy na porządku dziennym. Co w sytuacji gdy część mieszkańców bloku chce tworzyć nową spółdzielnię a reszta zostać w starej? Czy „siłowo” będą przenoszeni do nowej?

Może przynajmniej Ryszard z naszego forum skorzysta na tym, bo ma wiele przeciwko swojej spółdzielni.

ODPOWIEDZ