Jak obliczyć powierzchnię użytkową mieszkania lub budynku?

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
Slawo
Posty: 9
Rejestracja: 26 kwie 2007, 10:39

Post autor: Slawo » 01 maja 2007, 15:01

Prosze o pomoc, egzamin za pasem a nie mam jednoznacznych odpowiedzi jak sie oblicza powierzchnię użytkową mieszkania lub budynku.

Edwin
Posty: 3
Rejestracja: 30 kwie 2007, 18:47

Post autor: Edwin » 01 maja 2007, 18:17

:) tak naprawdę to nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Są dwie normy i żadna z nich nie jest obowiązująca. Stosuje się je w zależności od potrzeb ;-)
Ja w swojej praktyce zawodowej, przy sprzedaży lokalu, liczę powierzchnię wg "starej" normy mając na uwadze dobro klienta, który później musi przy określaniu podatku od nieruchomości podać powierzchnię użytkową określoną w sposób przewidziany przez zapisy w Ustawie o podatkach lokalnych. Z kolei, w projektach budowlanych nowych obiektów, powierzchnia ta jest liczona wg normy PN-ISO.
Tak więc prawidłową niejednoznaczną odpowiedzią jest kilka odpowiedzi, które na egzaminie wykażą znajomość tematu.
I tyle w skrócie, a więcej w artykule który znajdziesz wchodząc na: msrm.pl

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 02 maja 2007, 7:26

Warto też pamiętać, że ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego definiuje na potrzeby tej ustawy powierzchnię użytkową jako powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, a w szczególności pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania; za powierzchnię użytkową lokalu nie uważa się powierzchni balkonów, tarasów i loggii, antresoli, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic i komórek przeznaczonych do przechowywania opału.

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych określa zaś powierzchnię użytkową budynku lub jego części jako powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych; za kondygnację uważa się również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe.

ODPOWIEDZ