oczyszczalnia ścieków

Tutaj można wpisywać nowe tematy poruszające problemy rynku nieruchomości nie sklasyfikowane w innych działach forum
sebik
Posty: 15
Rejestracja: 13 mar 2007, 15:55

Post autor: sebik » 29 maja 2007, 15:17

Witam Wszystkich,
Czy ktoś może mi odpowiedzieć co można zrobić w przypadku kiedy gmina bez zgody właściciela gruntu wybydowała oczyszczalnię ścieków na jego działce?
Co można w tym przypadku zrobić?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 30 maja 2007, 7:12

Teoretycznie jeśli ktoś kto nie jest właścicielem gruntu wznosi na nim jakieś urządzenia, właściciel ma prawo wystąpi z żądaniem przywrócenia jego nieruchomości do stanu poprzedniego, tj. żądać rozebrania budynków i urządzeń wzniesionych bezprawnie. Pojawia się jednak pytanie jak to się stało, że możliwe było zrealizowanie tak dużej inwestycji na gruncie nie należącym do gminy. Czy uprzednio tak bardzo nie dochowano ostrożności i wszelkich procedur, że zdołano wybudować oczyszczalnię? Jak zdołano uzyskać pozwolenie na budowę na obcym gruncie? Jeżeli sąd uznałby gminę za samoistnego posiadacza w dobrej wierze dałoby to jej wiele korzyści. Przede wszystkim samoistny posiadacz gruntu w dobrej wierze, który wzniósł na powierzchni lub pod powierzchnią gruntu budynek lub inne urządzenie o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, może żądać, aby właściciel przeniósł na niego własność zajętej działki za odpowiednim wynagrodzeniem. (Art. 231

sebik
Posty: 15
Rejestracja: 13 mar 2007, 15:55

Post autor: sebik » 01 cze 2007, 7:38

Przepraszam za pomyłkę to nie jest oczyszczalnia tylko przepompownia ścieków. Mam jeszcze pytanie co do ewentualnej ceny - Czy smród z tej przepompowni można jakoś oszacować?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 13 cze 2007, 21:24

Raczej trudno oszacować, zresztą w jakim miałoby to nastąpić celu? Jeżeli właściciel gruntu zażąda aby posiadacz gruntu nabył go za odpowiednim wynagrodzeniem, będzie mógł oczekiwać, że wartość nieruchomości będzie określona bez brania pod uwagę wpływu odorów produkowanych przez urządzenia wzniesione przez posiadacza samoistnego. Gdyby miało to wpłynąć na obniżenie wartości ktoś złośliwie mógłby w ten sposób zaniżać to swoiste odszkodowanie wytwarzając wiele innych uciążliwości.

ODPOWIEDZ