Odmowa wpisu do Ksiegi Wieczystej

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
TomaszNowak
Posty: 1
Rejestracja: 19 paź 2005, 13:06

Post autor: TomaszNowak » 19 paź 2005, 13:08

Dzień dobry Państwu,

Około 4 lat temu nabyłem nowe mieszkanie znajdujące się na Ursynowie (Warszawa). Ponieważ nie miałem własnych oszczędności, zaciągnąłem kredyt na 90% wartości mieszkania. W/g umowy kredytowej pełnym zabezpieczeniem kredytu jest wpis do księgi wieczystej przekazujący na rzecz banku własność hipoteczną lokalu do czasu spłacenia kredytu (w moim przypadku 30 lat). Przy podpisywaniu umowy dostałem odpowiedni dokument do złożenia w Sądzie KW. Oprócz niego do sądu zaniosłem dokument ze spółdzielni mieszkaniowej informujący że jestem nabywcą danego lokalu, wyciąg z ewidencji gruntów i własne podanie o założenie KW. Dokumenty zostały przyjęte przez sąd, wyliczono też kwotę do zapłacenia na rzecz sądu za dokonanie wpisu. Kwotę tę (ok. 5000 zł) wpłaciłem bez zwłoki.

Po 2 latach oczekiwania dostałem informację z sądu KW, że wpisu nie można dokonać. Nie pamiętam dokładnego wyjaśnienia (w razie potrzeby mogę je przytoczyć - mam wszystkie dokumenty) ale reasumując informacje z sądu oraz ze spółdzielni mieszkaniowej winę za brak możliwości dokonania wpisu do KW ponosi spółdzielnia. Powodem bezpośrednim jest brak tzw. "drugiego odbioru technicznego" budynku. Występuje on, gdyż w pozwoleniu na budowę spółdzielnia mieszkaniowa zobowiązana była wybudować dodatkowy budynek garażowy, aby zapewnić współczynnik 1 miejsca postojowego / mieszkanie. Tymczasem spółdzielnia nie sprzedała nawet wszystkich garaży znajdujących się w części podziemnej budynku, czyli budowanie jeszcze większej liczby garaży uznała za bezsensowne wydawanie pieniędzy.
Ta patowa sytuacja ciągnie się czwarty rok, zarówno spółdzielnia nie chce stawiać wymaganych garaży jak i urząd dzielnicy nie chce zmniejszyć wymaganej liczby miejsc postojowych na mieszkanie. Czyli nie ma drugiego odbioru technicznego, nie mam też księgi wieczystej...

Pytanie moje brzmi: czy i w jaki sposób mogę domagać się od spółdzielni zwrotu kosztów założenia KW (owe 5000 zl) oraz płaconego przeze mnie comiesięcznie ubezpieczenia kredytu w wys. ok. 180 zł/miesiąc ?

Dodam, że dodatkową komplikacją wynikającą z opisanej sytuacji jest brak możliwości sprzedarzy mieszkania...

Z góry dziękuję za odpowiedź,

Tomasz Nowak

imported_W
Posty: 125
Rejestracja: 29 gru 2004, 12:58

Post autor: imported_W » 24 paź 2005, 15:13

[quote:f896756677="TomaszNowak"]Nie pamiętam dokładnego wyjaśnienia (w razie potrzeby mogę je przytoczyć - mam wszystkie dokumenty) ale reasumując informacje z sądu oraz ze spółdzielni mieszkaniowej winę za brak możliwości dokonania wpisu do KW ponosi spółdzielnia[/quote:f896756677]moim zdaniem byłaby to bardzo cenna informacja, ponieważ w przeciwnym wypadku można snuć tylko domysły...

ODPOWIEDZ