Mąż otrzymał spadek i nie wie co jest przedmiotem spadku

Podatek od spadków i darowizn oraz Kodeks cywilny - procedury postępowania przy spadkach. Znasz takie pojęcia: zachowek, zstępni, wstępni, pasierb - mogą się przydać...
fridka27
Posty: 3
Rejestracja: 21 sty 2007, 19:00

Post autor: fridka27 » 07 lut 2007, 20:58

Mój problem polega na tym, że mąż otrzymał spadek tzn. odbyła się sprawa w sądzie i okresilono jaka część spadku jemu się należy. Pouczono go, że należy zapłacić podatek w Urzędzie Skarbowym, jednak nie poinformowano go co jest przedmiotem spadku. Gdzie mogę się tego dowiedzieć i od czego zacząć?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 08 lut 2007, 8:01

To bardzo ważne aby wiedzieć co się odziedziczyło, gdyż może się okazać, że w masie spadkowej są tez długi, które obciążą spadkobiercę. Można się uchronić przed dziedziczeniem długów pod warunkiem, że przyjmie się spadek z dobrodziejstwem inwentarza tj. z ograniczeniem odpowiedzialności za długi albo gdy spadek się odrzuci. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Brak oświadczenia spadkobiercy w tym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku czyli wraz z ewentualnymi długami. Oświadczenie o prostym przyjęciu spadku lub z dobrodziejstwem inwentarza albo o odrzuceniu spadku może być złożone przed notariuszem lub w sądzie rejonowym, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania lub pobytu składającego oświadczenie.

Jeśli zaś zachodzi sytuacja, że spadkobierca nie wie co znajduje się w masie spadkowej i nie wie czy np. znajdują się w niej również długi, a nie ma możliwości dowiedzieć się dokładnie co znajduje się w masie spadkowej, powinien zażądać od sądu tzw. spisu inwentarza w którym zostanie spisany cały majątek spadkodawcy z zaznaczeniem wartości każdego przedmiotu, a także zostaną uwzględnione długi spadku. Taki spis wykaże wartość czystego majątku.

ODPOWIEDZ