Podatek od darowizny

Podatek od spadków i darowizn oraz Kodeks cywilny - procedury postępowania przy spadkach. Znasz takie pojęcia: zachowek, zstępni, wstępni, pasierb - mogą się przydać...
grazaa
Posty: 4
Rejestracja: 14 sty 2007, 12:30

Post autor: grazaa » 16 sty 2007, 8:23

W tym roku mama chce mi podarowac w ramie darowizny mieszkanie - 55 m kw. Jestem zameldowana w tym mieszkaniu od urodzenia i takze zamieszkuje w nim, nie posiadam takze zadnej nieruchomosci. Jak sie orientuje te czynniki zwalniaja nas z podatku od darowizny. Zamierzam jednak w ciagu kilku miesiecy kupic mieszkanie wraz z przyszlym malzonkiem - czy kupno innego mieszkania juz po dokonaniu darowizny przez mame spowoduje ze trzeba bedzia jednak zaplacic podatek od darowanego mieszkania ?? Pozdrawiam.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 16 sty 2007, 8:47

Ustawa o podatku od spadków i darowizn nie wymienia obowiązku nie kupowania innego mieszkania przez jakiś czas po otrzymaniu darowizny w związku z tym należy uznać, ze nie ma tego typu ograniczeń. Mieszkanie można kupić i nie trzeba będzie płacić podatku, jednakże trzeba pamiętać, że dla skorzystania z ulgi trzeba też zamieszkiwać będąc zameldowanymi na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku i nie dokonać jego zbycia przez okres 5 lat. Nie będzie więc można zameldować się w nowym lokalu a tylko być jego właścicielem.

galined
Posty: 168
Rejestracja: 22 paź 2005, 21:41

Post autor: galined » 16 sty 2007, 20:16

[quote:f7089429fb="PiotrW;3424"]Ustawa o podatku od spadków i darowizn nie wymienia obowiązku nie kupowania innego mieszkania przez jakiś czas po otrzymaniu darowizny w związku z tym należy uznać, ze nie ma tego typu ograniczeń. Mieszkanie można kupić i nie trzeba będzie płacić podatku, jednakże trzeba pamiętać, że dla skorzystania z ulgi trzeba też zamieszkiwać będąc zameldowanymi na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku i nie dokonać jego zbycia przez okres 5 lat. Nie będzie więc można zameldować się w nowym lokalu a tylko być jego właścicielem.[/quote:f7089429fb]

Czy aby na pewno jest tak jak Pan napisał ?
Uważam, ze jest Pan w błędzie twierdząc, że w opisywanym przypadku dla zachowania zwolnienia obdarowany bedzie musiał zamieszkiwać nadal w darowanym lokalu przez co nie będzie mógł zameldować się w innym mieszkaniu , tym które dopiero zamierza zakupić.
W przypadku darowizny lokalu na rzecz zstepnego ustawa zwalnia taką darowiznę od podatku z tytułu darowizny bez dodatkowych warunków takich jak zamieszkiwanie obdarowanego w otrzymanym w darowiźnie lokalu.
Pozdrawiam
galined

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 16 sty 2007, 22:16

Tak, Pańska uwaga jest słuszna. Przepraszam za nieścisłe objaśnienie w poprzednim poście. Co prawda teoretycznie możliwe jest tu zastosowanie przepisów art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, kiedy to należy spełnić wyliczone warunki, w tym warunek zamieszkiwania i zameldowania przez okres pięciu lat. Lepszym rozwiązaniem dla zstępnych jest otrzymanie darowizny i skorzystanie z ulgi przewidzianej w art. 4a ustawy, który nakłada obowiązek powiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o nabyciu rzeczy w drodze darowizny w terminie miesiąca od chwili złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia. Jako że darowizna nieruchomości dla swej skuteczności będzie musiała być zawarta w formie aktu notarialnego - w takim przypadku ustawa przewiduje wyjątek od zasady powiadamiania urzędu skarbowego gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Obowiązek powiadomienia spadnie wówczas na notariusza. Teraz o ulgach od podatku o spadków i darowizn mówią dwa artykuły: 4a i 16. W zasadzie obdarowany może wybrać, który reżim prawny chce zastosować (jeżeli darowizna nie jest dokonywana w drodze aktu notarialnego). Jeżeli nie zawiadomi naczelnika urzędu skarbowego podpada pod przepisy art. 16. (z koniecznością stałego zameldowania przez pięć lat).

ODPOWIEDZ