Podatki przy sprzedaży mieszkania

Podatek od nieruchomości, opłaty za przekształcenie nieruchomości w odrębną własność, opłaty okołokredytowe, taksa notarialna, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz dochodowy
Michalk505
Posty: 1
Rejestracja: 06 maja 2007, 13:15

Post autor: Michalk505 » 06 maja 2007, 13:34

Może ktoś zna odpowiedź na moje pytanie .
Jestem na etapie wykupu mieszkania kwaterunkowego( z bonifikatą), wykupuję je razem z żoną .
Po wykupie chcemy je przekazać w darowiźnie siostrze żony, następnie siostra będzie je sprzedawać i nie będzie kupować żadnej nieruchomości.
Jaki podatek będzie musiała zapłacić siostra ?
Podatek 10% , czy 19% od różnicy wartości, czy oba naraz?
Proszę o wyczerpującą odpowiedź gdyż jestem laikiem w tych sprawach.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 07 maja 2007, 7:46

Siostra zapłaci podatek 19% od dochodu stanowiącego różnicę między przychodem a kosztami uzyskania przychodu. W przypadku darowizny koszty uzyskania przychodu stanowią udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Podatek od spadków i darowizn nie będzie miał tutaj miejsca, ze względu na darowanie nieruchomości siostrze. (zwolnienie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn). Praktycznie więc będzie to najprawdopodobniej 19% od ceny za jaką sprzeda mieszkanie, jeśli sprzeda go w takim samym stanie w jakim nabyła.

Wato pamiętać też, że jeżeli wykupywane przez Państwa mieszkanie należy do gminy i skoro przy wykupie będzie bonifikata, to nawet jeśli darujecie mieszkanie siostrze, a ona go sprzeda przed upływem 5 lat od wykupu go od gminy, gmina być może będzie dochodzić od Państwa zwrotu bonifikaty (tak oceniła taki przypadek uchwała z dnia 2002.11.06 Sądu Najwyższego III CZP 59/02: „Właściwy organ może żądać zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, w wypadku zbycia lokalu mieszkalnego przez osobę bliską spadkodawcy przed upływem terminu określonego w art. 68 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 115, poz. 741 ze zm.) na rzecz osoby nie będącej bliską zbywcy w rozumieniu tej ustawy.”)

ODPOWIEDZ