Pomocy!!! Podatek dochodowy

Podatek od spadków i darowizn oraz Kodeks cywilny - procedury postępowania przy spadkach. Znasz takie pojęcia: zachowek, zstępni, wstępni, pasierb - mogą się przydać...
Ona22
Posty: 62
Rejestracja: 22 sty 2007, 12:20

Post autor: Ona22 » 27 lut 2007, 15:14

Mam pytanie, jak wygląda sprawa np otrzymałam działkę w darowiźnie (było to 2 lata temu, nie obejmował mnie podatek od spadków i darowizn), wybudowałam na nim dom i chcę zbyć tą nieruchomość przed upływem 5 lat. Jak wygląda sprawa z podatkiem, czy obowiązuje mnie podatek dochodowy?
Proszę o pomoc - jak wygląda sprawa z podatkiem dochodowym przy spadkach i darowiznach? Jak wyglądała przed nowelizacją ustawy a jak wygląda teraz? Kiedy występuje obowiązek zapłaty podatku a kiedy jestesmy z niego zwolnieni?
Dziekuję i pozdrawiam.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 28 lut 2007, 15:10

Do Pani znajdą zastosowanie przepisy podatkowe w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007r. co oznacza, że nie zapłaci pani wcale podatku dochodowego od osób fizycznych, jednakże najprawdopodobniej (nie wiem na jakiej podstawie nie musiała Pani płacić podatku od spadków i darowizn) trzeba będzie zapłacić podatek od spadków i darowizn z którego zapłaty była Pani zwolniona pod warunkiem zamieszkiwania w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat.

od dnia złożenia zeznania podatkowego lub od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku. Obecnie podatek dochodowy od osób fizycznych płaci się od innej podstawy opodatkowania i w innej wysokości. Wynosi on 19 % podstawy obliczenia podatku, którą jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19 ustawy o pod. doch. fd os. fiz., a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw. Koszty uzyskania przychodu z stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania. Za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

ODPOWIEDZ