Pomóżcie.

Podatek od spadków i darowizn oraz Kodeks cywilny - procedury postępowania przy spadkach. Znasz takie pojęcia: zachowek, zstępni, wstępni, pasierb - mogą się przydać...
salcia
Posty: 1
Rejestracja: 21 lut 2007, 19:24

Post autor: salcia » 21 lut 2007, 19:53

Witam i szukam pomocy.
Mój dziadek jest właścicielem nieruchomości na podstawie spisu rolnego z 1979 r.Wtedy obowiązywało prawo,że kto nie posiada 0,20 ha nie może ubiegac się podobno o księge wieczystą.Dziadkowie rozbudowali dom-na podstawie umowy kupna-sprzedaży z kolei od matki mojej babci.Po śmierci babci sąd orzekł ,że część nalezy do mojego dziadka i część do mamy.Nigdy nie było przeprowadzone jakies konkretne postępowanie jesli chodzi o księge wieczystą.Mój dziadek zapisał mi wszystko w testamencie,dziadek oczywiście jeszcze żyje.Pomyslałam o darowiźnie od nieruchomości-teraz nie płaci sie podatku.Ale jak mam to wszystko wyprostować tak aby księgę załatwić już na siebie.Poza tym według tego co płacę za ubezpieczenie dom jest wart 150 tys. a zabudowania 22 tys. boję się,że nie bedzie mnie stac opłacic notariusza.Pomóżcie jak to wszystko odkręcić.Nie mogę wziąśc kredytu hipotecznego -bo nie jestem niby właścicielem.Podatki płace na siebie i tylko na siebie od 1993 r.,tak samo ubezpieczenie.Przebudowa domu była tez tylko na mnie-ja jako inwestor w 1993 r.Czekam na odpowiedzi bo jestem kompletnie bezradna co tu robic z tym wszystkim.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 22 lut 2007, 15:00

Wciąż jeszcze wiele nieruchomości nie posiada ksiąg wieczystych i poza wyrażonymi ustawowo wyjątkami istnienie takiej księgi nie jest obowiązkowe aczkolwiek przydatne dla określenia praw do nieruchomości. Dziadek może dokonać darowizny tym niemniej nie ominie Pani zapłata taksy notarialnej, która wyniesie przy tej wartości nieruchomości ponad tysiąc złotych.

ODPOWIEDZ