Czy pośrednik może być agentem?

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
Joanna33
Posty: 6
Rejestracja: 09 lut 2007, 18:23

Post autor: Joanna33 » 16 lut 2007, 17:25

Czy pośrednik, który otrzymał licencję parę lat temu i nie wykonywał swojego zawodu, może wrócić teraz do pracy zatrudniając się początkowo jako agent, żeby sobie wszystko przypomnieć? Czy musi pracować od razu jako pośrednik? Jaki przepis reguluje kwestię umowy pomiędzy pośrednikiem a pracodawcą w takiej sytuacji?

galined
Posty: 168
Rejestracja: 22 paź 2005, 21:41

Post autor: galined » 16 lut 2007, 19:23

Mozliwość wykonywania zawodu posrednika zależy od tego czy osobie tej zawieszono licencję bądź pozbawiono ją licencji, czy też nic takiego nie miało miejsca.
Jeśli osoba ta jest ciągle wpisana do centralnego rejestru pośredników w obrocie nieruchomościami to ma wszelkie uprawnienia wynikajace z posiadania licencji.
Do 22 września 2004r. obowiazywał przepis który mówił o możliwości zawieszenia lub pozbawienia licencji osoby która nie wykonywała czynności posrednictwa przez okres dłuzszy niż 5 lat ale była to tylko możliwość a nie bezwzgledny nakaz a ponadto z datą jak wyżej przepis ten został uchylony.
Jesli osoba ta posiada licencję , to zawód posrednika może wykonywać na zasadach określonych w ustawie o gospodarce nieruchomościami , a więc jako przedsiębiorca prowadzący działalność w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami lub w ramach zatrudnienia u innego przedsiebiorcy na podstawie umowy o pracę lub na podstawie umowy cywilnoprawnej z tym, że nie jest możliwe łączenie tych form wykonywania zawodu.
pozdrawiam
galined

ODPOWIEDZ