Czy 64 pośredników nieruchomości utworzyło kartel ?

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
galined
Posty: 168
Rejestracja: 22 paź 2005, 21:41

Post autor: galined » 09 lis 2005, 10:44

W numerze 262 Rzeczpospolitej z dnia 09-11-2005r. ukazał się artykuł dotyczący praktyk stosowanych przez niektóre biura posrednictwa nieruchomości.
Oto treść artykułu:
[i:1188a275b1]Nieruchomości

System dyktuje ceny nielegalnie
Czy 64 pośredników nieruchomości utworzyło kartel dyktujący klientom ceny usług i warunki umów? Wyjaśni to postępowanie antymonopolowe.
Sprawa, którą bada Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, dotyczy funkcjonującego na terenie województwa śląskiego Systemu Oferowania Nieruchomości.
Utworzyły go agencje nieruchomości w celu wymiany informacji o ofertach sprzedaży i wynajmu za pośrednictwem portalu internetowego oraz czasopisma, które powstały specjalnie na potrzeby systemu.
Przystąpienie do systemu jest dobrowolne dla licencjonowanych pośredników należących do stowarzyszeń zrzeszonych w Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.
Działanie systemu budzi wątpliwości urzędu. Każdy pośrednik zobowiązuje się bowiem do stosowania standardowych wzorów umów sprzedaży albo wynajmu nieruchomości.
Nie można też pobierać prowizji za usługi w wysokości niższej niż 500 zł. We wzorcach umów z klientami identyczne są też m.in. wysokość odsetek karnych za nieterminowe uiszczenie wynagrodzenia przez konsumentów (0,5 proc. za każdy dzień zwłoki) oraz wysokość kar umownych.
Urząd uważa, że tego rodzaju określanie wysokości wynagrodzenia to zabroniony przez prawo kartel. Przepisy zakazują ustalania - bezpośrednio lub pośrednio - cen i innych warunków zakupu lub sprzedaży.
Urząd przekonuje w uzasadnieniu wszczęcia postępowania przeciwko śląskim pośrednikom, że negatywne konsekwencje niedozwolonych porozumień mają wpływ na sytuację konsumentów.
Nie mają oni bowiem realnego wyboru, ponieważ oferty są w praktyce jednakowe.

Michał Kosiarski[/i:1188a275b1]

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat ?

judas
Posty: 109
Rejestracja: 03 paź 2005, 23:33

Post autor: judas » 09 lis 2005, 19:05

Przykro mi, że niezrozumienie przez UOKiK idei wyłączności skupi się na działaniach przeciw twórcom son.com.pl
Grupa solidnych, sprawdzonych i doświadczonych pośredników próbowała uregulować i ucywilizować rynek, a tu masz - klops, UOKiK na karku.
Liczę na to, że "represjonowani" pokażą figę UOKiKOwi.

Chętnie wysłałbym urzędasów z UOKiKu do US - tam mieliby dopiero pole do PoPisu ;-) Na rynku gdzie większość transakcji odbywa się w oparciu o MLS urzędasy na pewno posądziliby na tej podstawie ze 3/4 amerykańskich pośredników o przynależność do kartelu.

galined
Posty: 168
Rejestracja: 22 paź 2005, 21:41

Post autor: galined » 10 lis 2005, 19:04

[quote:8fbab28476="judas"]Przykro mi, że niezrozumienie przez UOKiK idei wyłączności skupi się na działaniach przeciw twórcom son.com.pl
Grupa solidnych, sprawdzonych i doświadczonych pośredników próbowała uregulować i ucywilizować rynek, a tu masz - klops, UOKiK na karku.[/quote:8fbab28476]
Tak .. trudno mi się zgodzić z Twoimi argumentami....współpraca i chęć uporządkowania rynku to cele pożądane i z reguły pożyteczne pod warunkiem , że nie odbywa się to kosztem niektórych uczestników. Niestety z treści tego artykułu wynika, że na skutek porozumienia zawartego pomiędzy świadczącymi usługi zostały narzucone drugiej stronie , tutaj klientom, warunki na jakich mogą skorzystać z usługi, bez możliwości ich negocjacji. A to już nie ma nic wspólnego z zasadami wolnego rynku.
Obawiam się , że rozstrzygnięcia nie będą korzystne dla uczestników tego porozumienia.
Niedawno w jednej z audycji TV był pokazany podobny przypadek , który dla odmiany dotyczył nieformalnej umowy ( zmowy) właścicieli kilku stacji benzynowych, którzy postanowili, że nie będą sprzedawać paliwa poniżej pewnej umówionej kwoty. Ponieważ rzecz dotyczyła małej miejscowości , gdzie stacji jest kilka i wszystkie były w zmowie, klienci byli zmuszeni kupować paliwo po wyższej cenie niżby to wynikało z cen rynkowych. Myślę, że każdy z nas, będąc zmotoryzowanym mieszkańcem tej miejscowości wyrażałby się mało pochlebnie o tego rodzaju praktykach.
Podobna sytuacja jest z pośrednikami z artykułu .
Pozdrawiam

lajkonik
Posty: 99
Rejestracja: 17 maja 2005, 21:57

Post autor: lajkonik » 17 lip 2006, 19:10

od lat powtarzam, iż nasz rynek pośrednictwa jest mało skonsolidowany, wręcz rozdrobniony - potężne koncerny amerykańskie już weszły na nasze rynki - pora podejmować decyzję: albo z nimi albo przeciw nim. Wszelkie "zmowy" wskazane...

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 31 paź 2006, 21:49

Czy UOKiK doszedł w końcu do jakichś wniosków? Z tego co wiem SON (strona internetowa) działa dalej i oferuje nieruchomości. Czy może postępowanie to zostało umorzone?

ODPOWIEDZ