Egzamin ustny - jak się uczyc?

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
aneczka.an
Posty: 1
Rejestracja: 27 lis 2018, 20:27

Egzamin ustny - jak się uczyc?

Post autor: aneczka.an » 27 sty 2020, 21:34

Proszę o radę jak przygotować się do egzaminu ustnego, z czego się uczyć..... bo ustawy, rozporzadzenia, standardy to zdaje się za mało. Może ktoś posiada materiały, którymi chciałby się podzielić?

Gosia wycena
Posty: 2
Rejestracja: 15 sty 2021, 17:05

Egzamin ustny - jak się uczyc?

Post autor: Gosia wycena » 20 sty 2021, 19:19

Witam serdecznie

moni_jankes
Posty: 2
Rejestracja: 08 gru 2021, 19:01

Egzamin ustny - jak się uczyc?

Post autor: moni_jankes » 13 gru 2021, 20:52

To jest dobre pytanie. Też nie wiedziałam, jak mam się przygotować do egzaminu ustnego. W kwietniu tego roku miałam pierwsze podejście do egzaminu (pisemnego oraz ustnego bo udało się zdać pisemny za pierwszym razem). Niestety poległam na ustnym. Głównie dlatego, że skupiłam się tylko na pisemnym. Na ustny poszłam tylko dlatego aby zobaczyć, jak to wygląda. Jednakże po nieudanym egzaminie ustnym zastanawiałam się co zrobić aby go zdać. Próbowałam nawiązać współpracę z jakimś rzeczoznawcą majątkowym, który by mnie przyuczył. Oczywiście bezskutecznie. Jeden z tych rzeczoznawców majątkowych polecił mi Panią M., rzeczoznawcę który prowadzi szkolenia przedegzaminacyjne dla kandydatów na rzeczoznawców majątkowych. Zapisałam się na dwudniowe szkolenie online, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Szkolenie to bardzo mi pomogło. W grudniu tego roku miałam drugie podejście do egzaminu ustnego i go zdałam :D . Tak więc polecam szkolenie u Pani M. Dowiesz się na nim jak prawidłowo omówić procedurę wyceny, jakie mogą się pojawić pytania do poszczególnych projektów operatów, a nawet jak się ubrać by zapunktować na wejściu u komisji kwalifikacyjnej. Jednym słowem szkolenie nie zaszkodzi, a nawet bardzo pomoże :D

moni_jankes
Posty: 2
Rejestracja: 08 gru 2021, 19:01

Egzamin ustny - jak się uczyc?

Post autor: moni_jankes » 13 gru 2021, 21:03

Przewodniczącym mojej komisji kwalifikacyjnej był Pan A., członkiem Pani B., a także M., F. i Z. [mod]
Przewodniczący komisji kazał mi omówić obie procedury ogólnie, bez wchodzenia w szczegóły (wymienić po kolei punkty). Broniłam operatu dot. nieruchomości lokalowej i spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, jako przedmiot ograniczonego prawa rzeczowego. Wszystkich pytań nie pamiętam, przez duży stres :D.
Pytania do 1 operatu:
1. Omówić sposoby ustalania udziałów w nieruchomości wspólnej i w jakim zakresie i do jakich celów wykorzystywany jest udział.
2. W jakich przypadkach i w jakiej wielkości rzeczoznawca majątkowy może zastosować współczynnik korekcyjny "K".
3. Podać definicję nieruchomości podobnej i jej podstawę prawną.
Drugi operat:
1. Porównać treść prawną spdl z treścią prawa odrębnej własności.
2. Jak ustaliłam wagi cech rynkowych. Jakie znam inne metody.
Komisja była przemiła. Nawet na rozładowanie stresu zaproponowali wodę, a także żartowali. Dali mi do wglądu operaty, których procedury broniłam. Warto tydzień przed egzaminem zadzwonić do ministerstwa i zapytać miłą Panią o skald komisji. Ja np. zadzwoniłam do ministerstwa i gdy już znałam skład komisji, skontaktowałam się z Panią M., a ona powiedziała mi jakie operatu prawdopodobnie będę broniła. Idealnie trafiła :)

ODPOWIEDZ