adaptacja

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
bohdanek
Posty: 3
Rejestracja: 11 sty 2007, 20:18

Post autor: bohdanek » 11 sty 2007, 21:02

Witam! Chcialbym zaadaptowac poddasze na mieszkanie w budynku w ktorym mieszkam. Jest to "plomba" z lat 60-tych w srodmiesciu, 6 pieter 20 mieszkan. 80% lokatorow to czlonkowie wspolnoty, ja rowniez. Na poddaszu jest suszarnia z ktorej od lat nikt praktycznie nie korzysta. Lokal wyposazony jest w CO, wode, kanalizacje, okna, pow. ok. 30m. Moje pytanie: od czego zaczac zalatwianie tej sprawy od strony formalnej. Do kogo i z jakim pismem udac sie w pierwszej kolejnosci? Jak moze wygladac sprawa przejecia lokalu: dzierzawa, wykup? Z gory dziekuje za wszelka pomoc. Pozdrawiam

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 12 sty 2007, 8:28

Jeżeli owo poddasze nie przynależy do jakiegoś lokalu jako jego część składowa to jest częścią nieruchomości wspólnej w której udziały mają wszyscy właściciele lokali. Aby stał się Pan właścicielem tego poddasza jako odrębnego lokalu przede wszystkim potrzebna będzie zgoda w formie uchwały wszystkich właścicieli lokali na nadbudowę lub przebudowę poddasza tzn. stworzenie warunków do możliwości uznania go za samodzielny lokal mieszkalny. Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o własności lokali: „Samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne.” Następnie należy uzyskać zaświadczenie starosty o spełnieniu wymagań „samodzielności” przez ten lokal. Właściciele lokali muszą tez podjąć uchwalę o ustanowieniu odrębnej własności lokalu powstałego w następstwie nadbudowy lub przebudowy i rozporządzenie tym lokalem oraz na zmianę wysokości udziałów w następstwie powstania odrębnej własności lokalu nadbudowanego lub przebudowanego (Art. 22 ust 1 pkt 5) ustawy o własności lokali). Jeśli właściciele na to wszystko się zgodzą to zawrze Pan umowę sprzedaży lokalu z zarządem reprezentującym właścicieli lokali (zarząd musi mieć pełnomocnictwo wszystkich właścicieli podjęte też formie uchwały).

bohdanek
Posty: 3
Rejestracja: 11 sty 2007, 20:18

Post autor: bohdanek » 12 sty 2007, 16:06

Dziekuje za szybka odpowiedz. Gwoli sprecyzowania: czy mam sie najpierw udac do przewodniczacego wspolnoty ktory jest moim sasiadem, i jego juz obowiazkiem bedzie uzyskanie opini mieszkancow? Jaki % lokatorow musi wyrazic zgode? Czy wystarczy stworzenie listy i zebranie podpisow lokatorow, do rozpoczecia dalszych dzialan? Jak zabezpieczyc sie na wypadek gdyby inny z lokatorow "wpadl" na taki sam pomysl i probowal mnie ubiec? Pozdrawiam

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 12 sty 2007, 21:27

Myślę, że powinien Pan wystąpić z oficjalnym wnioskiem do zarządu z prośbą o wyodrębnienie lokalu i przeniesienie jego własnością na Pana. Potem zwołane zostanie zebranie właściciel albo podjęta zostanie decyzja o indywidualnym zbieraniu głosów. Wystarczy zwykłą większość głosów liczona według wielkości udziałów czyli właściciele większych lokali mają większy procentowo głos niż właściciele mniejszych. Możliwe, że kto inny też wpadnie na taki pomysł i wystąpi do zarządu o to co pan. Najlepiej gdyby pańska spawa już się rozpoczęła aby można było podpisać jakąś umowę przedwstępną w sprawie przeniesienia własności lokalu po spełnieniu wszystkich warunków i dopełnieniu wszystkich formalności. Tyle, że wspólnota i działający w jej imieniu zarząd nie muszą się na to zgodzić. Zależy co ich zdaniem będzie korzystniejsze dla wspólnoty.

Art. 23. ustawy o własności lokali:
1. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania.
2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
2a. Jeżeli suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo większość udziałów należy do jednego właściciela bądź gdy obydwa te warunki spełnione są łącznie, głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej.
3. O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie.

bohdanek
Posty: 3
Rejestracja: 11 sty 2007, 20:18

Post autor: bohdanek » 12 sty 2007, 22:46

Dziekuje Panu za informacje i Serdecznie Pozdrawiam

ODPOWIEDZ