Pozbawienie prawa wglądu do akt

Podatek od spadków i darowizn oraz Kodeks cywilny - procedury postępowania przy spadkach. Znasz takie pojęcia: zachowek, zstępni, wstępni, pasierb - mogą się przydać...
alexpand
Posty: 15
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:15

Post autor: alexpand » 04 kwie 2007, 17:03

Dnia 31 Sierpnia 2004 r. moja matka otrzymała pismo bedące wezwaniem do zuupełnienia braków pewnego wniosku , z jednoczesną informacją i zastrzeżeniem , że możemy dokonać wglądu do akt spraw spadkowych jedynie w których moja mama była uczestnikiem postępowania. Właśnie w jednej ze spraw spadkowych która jest bardzo istotna dla całego postępowania spadkowego, moja mama nie była uczestnikiem postępowania, co zresztą zostało uwzględnione w aktach sprawy spadkowej już z naszego wniosku z 2005 r., i w związku z powyższym do dnia rozprawy nie dokonaliśmy wglądu do akt. W konsekwencji zapadło niekorzystne postanowienie o oddaleniu wniosku o uchylenie stwierdzenia nabycia spadku i unieważnienia testamentu jednej z uczestniczek postępowania.

Czy udokumentowane pozbawienie prawa wglądu do akt sprawy spadkowej może stanowić podstawę wznowienia postępowania wskutek pozbawienia mozności działania lub obrony swych praw. Chodzi mi o wznowienie postępowania wskutek pozbawienia możności działania w celu unieważnienia testamentu i orzeczenia o nabyciu prawa do spadku z mocy ustawy.
Uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi. Alexpand

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 06 kwie 2007, 16:14

Czy to nie nazbyt daleko idący wniosek, że skoro nie dokonali Państwo wglądu do akt sprawy to w związku z tym zapadło niekorzystne postanowienie sądu? Jak mówi art. Art. 9. Kodeksu postępowania cywilnego: „Rozpoznawanie spraw odbywa się jawnie, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Strony i uczestnicy postępowania mają prawo przeglądać akta sprawy i otrzymywać odpisy, kopie lub wyciągi z tych akt.” Jeżeli w jakimś postępowaniu nie ktoś nie był stroną lub uczestnikiem to słusznie nie otrzymał on prawa do wglądu w akta postępowania. Zgodne z prawem wypełnienie obowiązków przez sąd trudno uznać za podstawę do wznowienia jakiegoś innego postępowania.

ODPOWIEDZ