Prace nad ustawą o gospodarce nieruchomościami

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 29 cze 2007, 21:43

Prace nad ustawą o gospodarce nieruchomościami – informacja ze strony Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych

W dniu 28.06.2007 odbyło się posiedzenie Komisji Infrastruktury z porządkiem dziennym: Rozpatrzenie sprawozdania podkomisji o rządowym projekcie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Federację reprezentowali Prezydent Prof. Andrzej Hopfer i Zdzisław Małecki. Na posiedzenie Ministerstwo Budownictwa przygotowało 20 poprawek. Wobec powyższego, posiedzenie Komisji Infrastruktury zostało zamienione na posiedzenie Podkomisji Infrastruktury, która to podkomisja zapoznała się z poprawkami resortu. Poprawki miały generalnie na celu doprecyzowanie dotychczasowych zapisów. Jednakże kilka poprawek dotyczyło zawodów związanych z gospodarką nieruchomościami.
- Omawiano po raz kolejny kwestię poziomu wykształcenia kandydatów do zawodu rzeczoznawcy majątkowego. Utrzymano wymóg posiadania wyższego wykształcenia magisterskiego, jednakże do dalszych prac skierowano kwestię posiadania wykształcenia dla osób, które ukończyły studia wyższe specjalistyczne.
- Kolejna poprawka to wymogi stawiane dla kandydatów do zawodu zarządcy nieruchomości i pośrednika w obrocie nieruchomościami. Dotychczasowe zapisy dopuszczały, aby kandydaci do tych zwodów wykazywały się ukończeniem studiów podyplomowych bądź kursów kwalifikacyjnych organizowanych przez organizacje zawodowe. Podkomisja, na wniosek Ministerstwa Budownictwa, odrzuciła możliwości ukończenia kursów kwalifikacyjnych.
- W art. 196 ust. 2, który dotyczył uzgadnianie kursów specjalistycznych, szkoleń czy seminariów, mających na celu doskonalenie kwalifikacji zawodowych wykreślono obowiązek uzgadniania programów tych form kształcenia ustawicznego z ministerstwem właściwym do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i budownictwa.

W najbliższym czasie znów zbierze się Komisja Infrastruktury, o czym będę informował.

Krzysztof Urbańczyk
Wiceprezydent PFSRM.

ryszard
Posty: 96
Rejestracja: 28 lis 2006, 12:52

Post autor: ryszard » 30 cze 2007, 21:25

Jak wygląda sprawa z likwidacją egzaminów państwowych?

sidor
Posty: 22
Rejestracja: 15 maja 2007, 11:38

Post autor: sidor » 01 lip 2007, 12:56

Z tego co mi wiadomo, to nie przewiduje się w ogóle rezygnacji z egzaminów na rzeczoznawcę majątkowego. Są jedynie projekty dotyczące dwóch pozostałych zawodów nieruchomościowych, ale na razie to tylko projekty dalekie od realizacji.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 02 lip 2007, 20:09

Na stronie Sejmu nie ma niestety jeszcze szczegółowego sprawozdania z posiedzenia komisji sejmowej. Kiedy się ono pojawi będziemy wiedzieli więcej o rozważanych tematach zmian do ustawy. W każdym razie ustawa jest jeszcze przed drugim czytaniem w Sejmie. Być może na najbliższym posiedzeniu Sejmu RP, które zaczyna się 4 lipca porządek dzienny będzie uzupełniony o sprawozdanie komisji z prac nad ustawą.

ODPOWIEDZ