Prawo pierwokupu ANR

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
Magda_m
Posty: 1
Rejestracja: 22 lip 2007, 0:52

Post autor: Magda_m » 22 lip 2007, 5:41

Miałabym pytanie dotyczące prawa pierwokupu ziemi przez Agencje Nieruchomości Rolnych. Chciałabym wspólnie z mężem kupić ziemię rolną. Ani ja ani mąż nie mamy nic wspólnego z rolnictwem. Wielkość gruntu to trochę nieznacznie ponad 1 ha. Klasa bontacyjna gruntu to IV. Jakie są szanse że Agencja Nieruchomości Rolnych skorzysta z prawa pierwokupu?? Czy często w takich sytuacjach ANR korzysta z tego prawa? Czy koniecznie trzeba powiadamiać ANR o planowanej sprzedaży czy raczej zależy to od notariusza? czy będzie wymagał takiego zabiegu czy nie? Czy sprzedający może się nie zgodzić na wykup przez ARN np ze względu oferownie zdecydowanie niższej ceny? Bardzo nam się podoba ta działka i nie chcielibyśmy z niej zrezygnować.

Chciałabym jeszcze dodać (chociaż nie wiem czy ma to jakiekolwiek znaczenie) że działka ta leży na uboczu z dala od wsi, miast i jest otoczona przez las.
Ponadto zgodnie z planem zagospodarowania terenu dopuszcza się możliwość zabudowy na tym terenie oraz możliwość przekształcenia działki z rolnej na rekreacyjną.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 23 lip 2007, 7:37

Szanse, że Agencja Nieruchomości Rolnych skorzysta z prawa pierwokupu zależą z pewnością od wielu czynników. Co prawda klasa gruntu nie jest najlepsza, ale może Agencja oceni przydatność dla siebie tego gruntu pod innym względem. Wydaje mi się jednak, że najprawdopodobniej nie skorzysta z prawa pierwokupu. Tak czy inaczej Agencja ma miesiąc na skorzystanie ze swego prawa. Notariusz powiadamia Agencję o zawartej umowie, a po ponad miesiącu mogą się Państwo informować u notariusza czy Agencja kupuje czy nie. Sprzedający nie ma prawa nie zgodzić się sprzedaż Agencji, ale Agencja generalnie nie może żądać obniżenia ceny. Do transakcji dojdzie po cenie ustalonej między sprzedającym i Państwem, którzy chcecie działkę nabyć. Istnieje jednak pewien wyjątek. Jeżeli cena sprzedawanej nieruchomości rażąco odbiega od jej wartości rynkowej, wykonujący prawo pierwokupu może, w terminie 14 dni od dnia złożenia oświadczenia o wykonaniu prawa pierwokupu, wystąpić do sądu o ustalenie ceny tej nieruchomości. Ma to zabezpieczać interesy Agencji przed celowym zawyżaniem ceny transakcji przez strony umowy.

ODPOWIEDZ