Proszę o pilną poradę.

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
dardaw1
Posty: 2
Rejestracja: 29 maja 2007, 0:13

Post autor: dardaw1 » 29 maja 2007, 0:32

Witam sedecznie
Jestem praktycznie juz na finiszu(chyba) dlugiej drogi zakupu dzialki..
Sprzedający wydzielił częsc swojego ogrodu(dzialki) w celu sprzedazy.Nastapił podzial, nowa dzialeczka otrzymala swój numer itd, w międzyczasie bez problemu zalatwione zostały warunki zabudowy,wszytskie punkty zostały spelnione.Osttanio zas złozył w wydziale Gospodarki Nieruchomosciami wniosek o wyłączenie dzialki z produkcji rolnej i już jutro ma odebrac pozytywną decyzje czyli chyba mozna się budowac.
W związku z powyzszym mam pytanie.
Czy wraz z odebraniem decyzji o wyłaczeniu dzialki z produkcji rolnej staje sie ona juz budowlaną z urzedu?
Czy też konieczne jest jeszcze poinformowanie Agencji Nieruchomości Rolnych o zamiarze kupna aby ona zrezygnowała z prawa pierwokupu ?
Dziekuje za poradę i pozdrawiam
Krzyś
.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 29 maja 2007, 7:40

Jeżeli będzie decyzja wyłączeniu gruntu z produkcji rolniczej to znaczy, że to wyłączenie zostało dokonane w jakimś określonym celu czyli w tym przypadku w celu wykorzystania na budownictwo mieszkaniowe. Agencja Nieruchomości Rolnych ma prawo pierwokupu w stosunku do nieruchomości rolnej. Jeżeli w chwili sprzedaży nieruchomość ta nie będzie rolną to nie będzie przysługiwało prawo pierwokupu. W razie gdyby przysługiwało ANR prawo pierwokupu poinformowałby Agencję o tym notariusz.

dardaw1
Posty: 2
Rejestracja: 29 maja 2007, 0:13

Post autor: dardaw1 » 29 maja 2007, 12:31

Dziękuje Piotrze za odpowiedź.

Dzisiaj planowo odebrane zostało pismo z gminy o wyłączeniu dzialki z produkcji rolnej.
Pojechalismy do notariusza gdzie umówilismy sie na piatek w celu podpisania umowy warunkowej.Notariusz jak mówił, wysle odpowiednie pismo do ANR .Stwierdził on ze tak czy siak jest to konieczne ponieważ sama decyzja o wyłaczeniu dzialki z produkcji rolnej nic tu nie zmienia i niebedne jest powiadomienie ANR o transakcji..

Czy rzeczywiscie musimy czekac na rezygnację ANR z praw pierwokupu ?
Czy decyzja o wyłaczeniu dzialki z produkcji nie jest równoznaczna z tym iz jest to od tego momentu działka budowlana a nie rolna ?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 30 maja 2007, 7:13

Jeżeli notariusz uzna to za potrzebne to tak zrobi. Tym niemniej ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego wyraźnie wskazuje, że prawo pierwokupu przez ANR dotyczy nieruchomości rolnych. Zgodnie z art. Art. 46 -1. Kodeksu cywilnego „Nieruchomościami rolnymi (gruntami rolnymi) są nieruchomości, które są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, nie wyłączając produkcji ogrodniczej, sadowniczej i rybnej.” Czekając na to czy ANR wykona prawo pierwokupu traci się miesiąc na oczekiwanie na decyzję ANR. Potem trzeba ponownie udać się do notariusza i zawrzeć umowę ostatecznie przenoszącą własność. Być może notariusz wziął pod uwagę jakieś inne czynniki wskazujące, jego zdaniem, na konieczność powiadomienia ANR, np. to, że sprzedawana działka jest częścią gospodarstwa rolnego o obszarze co najmniej 1 ha. Wydaje się, że raczej nie mamy tu do czynienia z czymś takim. Proszę jeszcze raz upewnić się czy naprawdę prawo pierwokupu wchodzi tu w grę.

Robert.O.
Posty: 66
Rejestracja: 10 cze 2007, 7:56

Post autor: Robert.O. » 12 cze 2007, 11:08

może trzeba wykreślić "R" w ewidencji gruntów, czyli zaniesc ten dokument potwierdzjacy wylaczenie dzialki z produkcji rolnej i pobrac nowy wypis z ewidencji juz bez "R"
ale nie znam dokładnie tej procedury.... więc nie jestem pewnien.

Ona22
Posty: 62
Rejestracja: 22 sty 2007, 12:20

Post autor: Ona22 » 12 cze 2007, 12:31

Dla mnie ta kwestia jest również bardzo niejasna i troszke skomplikowana , ale analizując tą sprawę natknęłam się na tekst, który mowił o tym, ze wyłączenie gruntów na cele nierolnicze i nieleśne jest czynnością faktyczną polegającą na rozpoczęciu innego użytkowania , a warunkiem leganego wyłączenia jest uzyskanie decyzji o wyłączeniu. Czyli de fakto kupuje Pan grunt, który nie został jeszcze wyłączony z produkcji....
Proszę o uwagi.

EwaAnna
Posty: 59
Rejestracja: 01 gru 2006, 11:34

Post autor: EwaAnna » 12 cze 2007, 14:50

Dokładnie(!), mówi o tym ustawa o ochronie gruntów i lesnych z 3.02.95 r., natomiast kwestia która Cie interesuje była szeroko omówiona w "Nieruchomościach" Becka chyba z lutego br. To, że grunt będzie wyłączony z produkcji rolniczej nie znaczy że jest nierolny czy nieleśny. Dlatego zapewne ANR ma prawo pierwokupu.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 13 cze 2007, 20:21

Nasuwa się niewesoły wniosek, że niestety ustawy nie przynoszą wystarczającego dookreślenia momentu ustania „rolności” nieruchomości. Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych opisuje procedurę przeznaczania gruntów na cele nierolnicze i nieleśne. Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego stanowi, że prawo pierwokupu ANR przysługuje w razie sprzedaży nieruchomości rolnej. Dla nabywcy ma duże znaczenie od kiedy kupowana przez niego nieruchomość przestanie być uznawana za rolną, bo od tego zależy czy w ogóle stanie się jej właścicielem. Interpretacje prawa to niestety za mało w tak delikatnej sprawie i powinno to być jasno określone w ustawie. Doktryna wypowiada się na przykład w sprawie możliwości uznania za działkę nierolną gruntów zabudowanych nie wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, choć też mogłyby powstać wątpliwości czy podlegają prawu pierwokupu czy nie:

„Grunty zabudowane budynkami mieszkalnymi i gospodarczymi nie powinny być traktowane jako nieruchomości rolne, jeżeli nie wchodzą w skład gospodarstwa rolnego o obszarze nie mniejszym niż 1 ha użytków rolnych. Zbycie samej tzw. działki zagrodowej wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego byłoby zatem zbyciem części nieruchomości rolnej, natomiast zbycie tej działki, ale nie wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego nie powinno podlegać ustawie [z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. Nr 64, poz. 592)]. [...]
Skoro jednak zbycie tzw. działki zagrodowej niewchodzącej w skład gospodarstwa rolnego nie powinno podlegać ustawie, to tym bardziej poza działaniem ustawy winna znaleźć się zabudowana nieruchomość, nawet obejmująca użytki rolne, jeżeli tylko nie tworzą one gospodarstwa rolnego lub nie są jego częścią.” Zygmunt Truszkiewicz, Rejent 2003/9/48
Przeniesienie własności nieruchomości rolnej w świetle ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, cz. I.

ODPOWIEDZ