Rachunek powierniczy

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
Mar
Posty: 34
Rejestracja: 30 paź 2006, 17:33

Post autor: Mar » 27 lut 2007, 14:26

Może ktoś z forumowiczów miał z formą rachunku powierniczego doczynienia...
To co znalazłam: jest otwierany po podpisaniu 3-stonnej umowy: kontrahent, przedsiebiorca i bank. Na przedmiotowym rachunku gromadzone są poszczególne płatności, które mogą być przekazywane przedsiebiorcy na jego rachunek zgodnie z ustaleniami w/w umowy.
Najczęściej stosowany przy inwestycjach deweloperskich (choć cały czas nie jest to popularna forma gromaczenia płatności).

A jakby rachunek powierniczy porównać z depozytem u notariusza?

pozdr
md

lexi
Posty: 66
Rejestracja: 17 gru 2006, 15:37

Post autor: lexi » 27 lut 2007, 15:21

Tak zwyczajnie , bez regułek to jest tak, że rachunek powierniczy może być dobrą formą zabezpieczenia umowy przeniesienia własności nieruchomości, bo jedna strona wpłaca tam środki przeznaczone na nabycie, a druga je otrzymuje dopiero po okazaniu aktu notarialnego przenoszącego własność, wszystko zgodnie z umową podpisaną z bankiem, podobno kosztuje to ok. 150 zł, ale nie jest zbyt popularne ze wzgl. na to, że jest ta opłata, a dwa, że te pieniążki są wypłacane chyba po 10 dniach. Tyle pamiętam z wykładów, może praktyk by się wypowiedział, skorygował???......
Pozdr. Ola

ODPOWIEDZ